Aile sağlığı merkezine başvuran 18-49 yaş arası kadınların jinekolojik muayeneye karşı tutumları ve etkileyen faktörler
Factors affecting the attitudes of women aged 18-49 at a family health center regarding gynecological examinations
- Tez No: 757985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP TUZCULAR VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Kadın sağlığının korunması, geliştirilmesi ve hastalıkların önlenmesi için düzenli sağlık kontrollerinin ve jinekolojik muayenenin önemli bir yeri vardır. Ancak, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bir çalışmada kadınların neredeyse yarısının hiç jinekolojik muayeneye gitmediği saptanmıştır. Kadınların jinekolojik muayeneye bakış açıları ve kaçınmalarının sebepleri hakkında literatürde çok az çalışma vardır. Bu çalışmada amacımız kadınların jinekolojik muayeneye bakışı hakkında bilgi sahibi olmak, tutumları ile bunları etkileyen faktörleri incelemek, pelvik muayeneden kaçınmalarına sebep olan faktörleri saptamak ve böylece jinekolojik muayeneye bakışlarını olumlu yönde etkileyecek, kanser tarama, gebelik takibi, rutin muayene gibi ihtiyaçlardan kaçınmalarını önleyecek stratejilerin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Gereç ve yöntem: Bakırköy 11 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'ne 01.06.2022-01.07.2022 tarihleri arasında başvuran 18-49 yaş arası 262 kadın dahil edildi. Hastalara ilk kısımda yaş, medeni durum, meslek gibi bilgileri içeren sosyodemografik bilgi formu ve 2. kısımda jinekolojik muayeneye bakışları konusunda tutum ve davranışları belirlemek amacıyla literatürden yararlanarak tarafımızca hazırlanan soruları içeren anket uygulandı. Katılımcılara Utangaçlık Ölçeği, Rosenberg' in Benlik Saygınlık Ölçeği ve Beden Mahremiyet Ölçeği uygulandı. Muayeneye bakış açıları ile jinekolojik muayeneyi etkileyen durumlar ve sonuçları karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Regular health checks and gynecological examinations have an important place in protecting and improving women's health and preventing diseases. However, it was shown in a study conducted by the Ministry of Health, that almost half of the female poulation had never undergone a pelvic examination. There are very few studies in the literature on women's perspectives on pelvic examinations and the reasons for their avoidance. Our aim in this study was to obtain information about women's view of pelvic examinations, the factors affecting their attitudes and to determine the factors that cause avoidance, to contribute to the development of strategies that will positively affect their views of pelvic examinations in order to prevent them from avoiding cancer screening, pregnancy follow-ups, and routine examinations. Materials and Methods: 262 Women between the ages of 18-49 who applied to Bakırköy Family Health Center No. 11 between 01.06.2022 and 01.07.2022 were included in the study. A sociodemographic information form including age, marital status, and occupation was filled and a questionnaire which was prepared after a literature review was applied to determine attitudes and behaviors about their views on pelvic examinations. The aspects, the conditions affecting the gynecological examination and its results were compared. The Shyness Scale, Rosenberg's Self-Esteem Scale and Body Privacy Scale were administered to the participants. BM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analysis and calculations.