Hirsutizmli olgularda hasta ve hekimin ayrı ayrı hesapladığı ferriman-gallwey skorlarının karşılaştırılması
Comparison of the ferri̇man-gallwey scores separatelydeterminated by patients and the doctor
  1. Tez No: 630756
  2. Yazar: MURAT HOŞGÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT YAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Hirsutizm, kadınlarda normalde az veya hiç kıl bulunmayan bölgelerde (üst dudak, çene, midsternum, üst ve alt abdomen, üst ve alt sırt, kalça) terminal kıllanmanın (koyu renkli ve kabarık kıl) klinik olarak izlenmesidir. Klinik değerlendirilmesinde modifiye Ferriman Gallwey (mFG) skorlaması kullanılmaktadır. Hirsutizm tanısı almış kadınlarda serum androjen seviyeleri değerlendirilmelidir. Çalışmadaki amacımız, hastaların kendine yaptığı mFG skorunun doktor mFG skoruyla uyumunun değerlendirilmesi ve bununla birlikte hastanın poliklinikte ve poliklinik dışında bu skorlamayı kullanarak kendi kıllanmasını değerlendirmesini sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştrma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği polikliniklerine kıllanma şikayeti ile başvuran 18-45 yaş arası 49 kadın dahil edildi. Oral kontraseptif veya antiandrojen ilaç kullanan ve hirsutizm bulgusunun eşlik ettiği hastalıkları olan hastalar değerlendirme dışı bırakıldı. Kriterlere uymayan 6 hasta değerlendirme dışı bırakıldı. Hastalara Modifiye Ferriman-Gallwey skorlaması hem doktor tarafından hem de hastanın kendisi tarafından uygulandı.Hastaların yaş, boy, kilo, gebelik, doğum sayısı, düşük sayıları ile ilgili bilgi alındı ve pelvik ultrason yapıldı. Hastaların menstural siklusun foliküler fazında (adetin 2-5.günü) 12 saat açlığı takiben sabah 8-10 saatleri arası serum FSH, LH, prolaktin,TSH, DHEAS, serum total testosteron, serum seks hormon bağlayıcı globulin, serum 17-hidroksiprogesteron değerlerine bakıldı.Serum total testosteron ve SHBG düzeylerinden serbest androjen indeksi hesaplandı. Bulgular: Çalışma sonucunda doktor ve hasta mFG skorları medyan değerleri arasında istatistiksel düzeyde anlamlı farklılık olmadığı (Wilcox p=0,435) tespit edildi. Doktor ve hasta FG skorlamaları üzerinden oluşturulan normal ve anormal gruplaması sonucu oluşan dağılımları arasında uyum olup olmadığını incelemek amacıyla yapılan Kappa analizi sonucunda doktor ve hasta arasında tam uyum olduğu (kappa değeri= 1, p 8) FG skorlarında hastaneye başvurması gerektiğini anlayabilir ve bu yolla altta yatan hastalıklar tespit edilebilir. Hirsutizm yakınmasıyla doktora başvuran hastaların büyük bir çoğunluğu doktora başvurmadan önce kıllanmaya karşı bir takim kozmetik yöntemlerle mücadele etmektedir. Bu nedenle muayene için doktora başvuran hastaların FG skorunu kendilerinin yorumlaması hirsutizm kliniğinin değerlendirilmesinde akılcı olabilir. Bu aynı zamanda tedaviye klinik yanıtın da değerlendirilmesinde faydalı parametre olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Hirsutism is the clinical monitoring of terminal hair (dark and fluffy hair) in areas where women normally do not have little or no hair (upper lip, chin, midsternum, upper and lower abdomen, upper and lower back, hips). Modified Ferriman Gallwey (mFG) is performed in clinical evaluation. Serum androgen levels should be evaluated in women diagnosed with hirsutism. Our aim in the study is to evaluate the compliance of the mFG score made by the patients and the doctor in ording to enable the patient to evaluate their own hirsutism by using this scoring in and out of the outpatient clinic. Materials and methods: In this study, 49 women between the ages of 18-45 who applied to the Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic polyclinics were included. Patients using oral contraceptives and antiandrogen drugs were excluded. Six patients who did not comply with the criteria were excluded. Modified Ferriman-Gallwey scoring was applied to the patients both by the doctor and by the patient himself. Age, height, weight, pregnancy, number of births, number of abortions were note. and pelvic ultrasound was performed. Serum FSH, LH, prolactin, TSH, DHEAS, serum total testosterone, serum sex hormone-binding globulin, serum 17-hydroxyprogesterone values were examined in the follicular phase of the menstrual cycle (2-5 days of menstruation) after 12 hours of fasting. Free androgen index was calculated from serum total testosterone and SHBG levels. Results: As a result of statistical studies, there was no statistically significant difference between the median values of doctor and patient mFG scores. (Wilcox p=0,435) As a result of Kappa analysis performed to examine whether there is a match between the normal and abnormal groupings formed by doctor and patient FG scores, it was found that there was perfect correlation between doctor and patient mFG scores.