Necmeddin en-Nesefî ve hadis ilmindeki yeri (Es-Seb'iyyât-es-Sem'iyyât isimli yazma eseri özelinde)
Najm al-dīn al-Nasafī and his place in hadith (With special focus on his al-Sab'iyyāt al-Sam'iyyāt)
- Tez No: 609391
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tasnif dönemiyle birlikte zenginleşen hadis literatürünün bir türü de fezâil-i âmâl hadislerini içeren“Amelü'l-yevm ve'l-leyle”tarzı eserlerdir. Kelâm ilmiyle temâyüz etmiş önemli bir âlim olan Necmeddin en-Nesefî de bu türe ait bir eser telif etmiştir. es-Seb`iyyât-es`Sem`iyyât ismiyle anılan bu eser içerisinde (hicrî senede) her güne bir hadis denk gelecek şekilde 360 hadis müellife ulaşan isnadlarıyla birlikte kaydedilmiştir. Tek nüsha halinde bulunabilen Seb`iyyât-es`Sem`iyyât müellifin birçok eserinin bir araya toplandığı ansiklopedi mahiyetindeki“Matla`un-nucûm ve mecme`u'l-ulûm”isimli eserin içerisinde yer almaktadır. Müellifine ve yaşadığı döneme dair önemli ipuçları barındıran söz konusu mahtûta İSAM Tahkikli Neşir Esasları dikkate alınarak tahkik edilmiştir. Eserin özellikle isnadlarından yola çıkılarak Nesefî'nin hadisçiliği hususunda birtakım tespitler ortaya konulmuş ve bazı âlimlerin bu bağlamda Nesefî'ye yönelik eleştirileri de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the types of hadith literature that enriched with the classification period is the“amal al-yawm wal-laylah”style works that contain the hadiths of Fadaa'il al-A'maal. Najm al-Din al-Nasafi, an important scholar in Kalam, wrote a book of this kind. In this work, 360 hadith is given along with the all isnads. In his encyclopedic work,“Matla' an-Nujum wa majma' al-ulum”, which has no other examples in the world, the author has collected many works. We have edited this manuscript, which contains important information about the author and his period, according to the method of the Center for Islamic Studies (ISAM). In this study; I will share some new information about al-Nasafi's understanding of hadith with the academy. In addition, I will also mention the criticism of some scholars towards al-Nasafi in this context.