Kek üretiminde ekşi hamur kullanımı
Usage of sourdough in cake production
  1. Tez No: 609392
  2. Yazar: FİGEN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışma kapsamında ekşi hamurun kekte kullanılabilirliği belirlenmeye çalışılmıştır. Tip I ve Tip II ekşi hamurdan %10, %15, %20 oranlarında kullanılmış, üretilen keklerin fizikokimyasal, tekstürel ve duyusal özellikleri belirlenmiştir. Tip I ve Tip II ekşi hamurun pH değeri sırasıyla 4,25 ve 3,82, laktik asit miktarı %0,93 ve %1,48 bulunmuştur. Tip I ve Tip II ekşi hamurun maya sayısı sırasıyla 5,25 ve 7,36 log kob/g, laktik asit bakteri sayıları sırasıyla 9,10 ve 8,92 log kob/g olarak tespit edilmiştir. Keklerin pH değeri 6,08-7,03, laktik asit cinsinden titrasyon asitlikleri %0,24-0,50 arasında, nem değerleri %17,16-18,50, su aktiviteleri 0,778-0,790 arasında, kuru maddede protein içerikleri %6,33-7,95, toplam şeker içeriği %34,4-37,8 arasında değişmiştir. Ekşi hamurlu keklerin protein içerikleri kontrol kekinden daha azken, ekşi hamur oranı arttıkça mikrobiyal yük artmış, keklerin toplam şeker miktarı düşme eğilimi göstermiştir. Keklerin iç renk L*, a*, b* değerleri sırasıyla 72,13 ile 73,79, −4,22 ile −2,99, 23,10 ile 26,95 ve kabuk renk L*, a*, b* değerleri 48,31 ile 50,78, 11,69 ile 13,09, 23,73 ile 27,77 arasında değişmiştir. Keklerin tekstürel özelliklerinden sertlik 342,13-475,20 g, yüzey yapışkanlığı 0,02-0,03 mJ, esneklik 0,22-0,28, iç yapışkanlık 0,50-0,65, elastikiyet 4,74-5,33 mm ve çiğnenebilirlik 8,07-16,32 mJ arasında değişmiştir. Kontrol keki ile kıyaslandığında Tip I veya Tip II ekşi hamur sertlik, esneklik, iç yapışkanlık, çiğnenebilirlik değerlerinin daha düşük olmasına sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the scope of the study, usability of sourdough in cake was tried to determine. Type I and Type II sourdough were used in 10%, 15%, 20% ratios and the physicochemical, textural and sensory properties of the produced cakes were determined. Type I and Type II sourdough's pH values were respectively found as 4,25 and 3,82, lactic acid content were found as 0,93% and 1,48%. The yeast counts of Type I and Type II sourdough were respectively determined as 5,25 and 7,36 log cfu / g and lactic acid bacteria counts were determined as 9,10 and 8,92 log cfu / g. The pH values of the cakes ranged from 6,08-7,03, titration acidity in terms of lactic acid 0,24-0,50%, moisture values 17,16-18,50%, water activities 0,778-0,790, protein content in dry matter 6,33-7,95% and the total sugar content in dry matter 34,4 to 37,8%. While the protein contents of the sourdough cakes were less than the control cake, the microbial load increased as the sourdough ratio increased, and the total sugar content of the cakes tended to decrease. The interior color L *, a *, b * values of the cakes ranged from 72,13 and 73,79, −4,22 and −2,99, 23,10 and 26,95 and exterior color L *, a *, b * values ranged from 48,31 to 50,78, 11,69 and 13,09, 23,73 and 27,77, respectively. In terms of textural properties, hardness values ranged from 342,13-475,20 g, adhesiveness 0,02-0,03 mJ, resilience 0,22-0,28, cohesiveness 0,50-0,65, springiness 4,74-5,33 mm and chewiness 8,07-16,32 mJ. Compared with control cake, Type I or Type II sourdough caused to be less in term of hardness, resilience, cohesiveness, chewiness values.