Determination of oxidative stress levels and some antioxidant activities in acute and chronic renal failure patients
Akut ve kronik böbrek yetmezliği hastalarında oksidatif stres düzeyi ve bazi antioksidan aktivitelerin belirlenmesi
  1. Tez No: 609438
  2. Yazar: SEERWAN HAMAD AMEEN SULAIMAN SULAIMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Eğitim Fakültesi Nefroloji Anabilim Dalında akut ve kronik böbrek yetmezliği teşhisi konulan hastalarından alınan serum örneklerinden antioksidan aktiviteler ve oksidatif stres düzeyleri belirlendi. Bu çalışma sırasında üç tane antioksidan aktivite incelendi, bunlar süperoksit dismutaz (SOD), redukte glutatyon (GSH) ve katalaz (CAT) idi. Malondialdehit (MDA) seviyesi, serbest oksijen radikal bir kaynağı olan lipid peroksidasyonunun son ürünüdür. Akut böbrek yetmezliği olan 31 hasta, kronik böbrek yetmezliği tanısı alan 30 hasta ve böbrek sorunları tanısı almayan 31 ağlıklı kontrol grubu olarak kullanılan toplam 92 kişiden kan örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
In this study, antioxidant activities and oxidative stress levels were determined from serum samples taken from patients diagnosed with acute and chronic renal failure at Department of Nephrology Training and Research Hospital Van Yüzüncü Yıl University Medical Faculty. During this study, activity of three antioxidant examined, they were superoxide dismutase (SOD), reducted glutathione (GSH), and catalase (CAT). And malondialdehyde (MDA) level it is the end product of lipid peroxidation, which is a free radical source. The blood samples were taken from 92 individuals, in which 31 patients were conducted with acute renal failure, 30 patients diagnosed to have chronic renal failure, and 31 individuals were used as control group, that they did not diagnosed with renal problems.