Determination of adequate funding for unemployment insurance in Turkey
Türkıye'de işsızlık sigortası için yeterli fonun belirlenmesi
- Tez No: 609484
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEVTAP KESTEL, DOÇ. DR. ÖZLEM TÜRKER BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez, Türkiye'deki firmalara destek ve tes ̧vik ödemesi olan, ek gider olus ̧umu ile is ̧sizlik sigortası fonunun ( ̇ISF) gelecekteki ekonomik varlıg ̆ını, fonun gelecekteki gelirini tahmin ederek analiz etmektedir. Bu tez çalıs ̧masında asıl amaç, fonun aylık gelirinin, Türkiye'de fon yöneticileri tarafından son bir buçuk yıldır uygulanmakta olan destek harcamalarını nasıl kars ̧ılayabileceg ̆ini incelemektir. ̇Is ̧sizlik oranı için ARIMA modeli, ̇ISF'nin geleceg ̆ini tahmin etmek için otoregresyon modeli olus ̧tu- rulmus ̧tur. Analiz sonucu, ̇ISF'nin fon yöneticilerine gelecekteki satın alınabilirlig ̆i konusunda yardımcı tavsiyelerde bulunabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes future affordability of unemployment insurance fund (UIF) by determining future income of UIF with occurrence of additional expense which is support and incentive payment to firms, in Turkey. Main goal in this thesis work is to study how monthly income of fund can afford support expenses which is being implemented for last one and a half year by fund managers in Turkey. ARIMA model is built for unemployment rate and autoregression model is constructed for predicting future of UIF. Analysis result can give helpful advises for future affordability of UIF to fund managers.