Toplum ruh sağlığı merkezine gelen bireylerin geleneksel ve tamamlayıcı tedavileri kullanma durumlarının incelenmesi
Assessing the use of complementary and traditional medicine of psychiatric patients in community mental health centers
- Tez No: 609488
- Danışmanlar: PROF. DR. BESTİ ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma Toplum Ruh Sağlığı Merkezine gelen bireylerin geleneksel ve tamamlayıcı tedavileri kullanımları, bireysel ve hastalığa ilişkin özelliklerin geleneksel ve tamamlayıcı tedavi kullanımları üzerine etkilerinin incelenmesi durumlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Beylerbeyi, Erenköy, Çekmeköy ve Ümraniye Toplum Ruh Sağlığı Merkezine gelen ve çalışmayı gönüllü olarak kabul eden 167 birey oluşturdu. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanmış olan Hasta Tanılama Formu ile elde edildi. Verilerin değerlendirilirmesinde Shapiro Wilks test Oneway Anova test Tukey HDS test Kruskal Wallis test Mann Whitney U Pearson ki-kare test, Fisher's exact test ve Fisher-Freeman-Halton exact test kullanıldı. Toplum Ruh Sağlığı Merkezine gelen bireylerin % 75, 4'ünün tıbbi tedaviye ek olarak geleneksel ve tamamlayıcı tedavi yöntemlerini kullandığı, %56,2'sinin etkinliğine inandığı, %54,1'inin ailesinden bilgi edindiği, %50,4'ünün geleneksel şifacılara (dini ünvanlı) gittiği, tedavi yönteminin sonucunun %45,2'sinin ne yarar ne zarar sağladığı, %73,3'ünün hiç sorun yaşamadığı, %63,7'sinin memnun kaldığı, %82,2'sinin hekim ve hemşireye danışmadığı, danışmama nedeninin %73'ünün gerek duymadığı, %59,3'ünün danışmanlık almak istediği, danışmanlık almak isteyenlerin %51,1'inin hekimden almak istediği ve %54,1'inin geleneksel ve tamamlayıcı tedavi yöntemlerini tavsiye ettiği sonucuna varılmıştır. Geleneksel ve tamamlayıcı tedavi kullanım durumları ve bireysel özellikler karşılaştırıldığında yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, medeni durum, çalışma durumu, tanı süresi ve düzenli ilaç kullanımı arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda, geleneksel ve tamamlayıcı tedavi yöntemlerine yönelik sağlık profesyonellerine, birey ve bakım verenlere gerekli eğitim ve bilgilendirmenin yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the use of traditional and complementary therapies and the effects of individual and disease-related characteristics on traditional and complementary therapies. The sample of the study consisted of 167 individuals who came to Beylerbeyi, Erenköy, Çekmeköy and Ümraniye Community Mental Health Center voluntarily. Data were obtained with the Patient Identification Form prepared by the researcher. Shapiro Wilks test, Oneway Anova test, Tukey HDS test, Kruskal Wallis test, Mann Whitney U Pearson chi-square test, Fisher's exact test and Fisher-Freeman-Halton exact test were used. 75.4% of the individuals coming to Community Mental Health Center used traditional and complementary treatment methods in addition to medical treatment, 56.2% believed that they were effective, 54.1% had information from their family, 50.4% had traditional healers. (religious title), 45.2% of the outcome of the treatment method did not benefit or harm, 73.3% had no problems, 63.7% were satisfied, 82.2% did not consult the doctor and nurse It was concluded that 73% of the reasons for not consulting were not required, 59.3% of them wanted to receive counseling, 51.1% of those who wanted to receive counseling, and 54.1% recommended traditional and complementary treatment methods. When the traditional and complementary treatment usage and individual characteristics were compared, a statistically significant difference was found between age, gender, educational status, marital status, working status, duration of diagnosis and regular drug use. In line with the findings of the research, it was suggested to provide the necessary training and information to health professionals, individuals and caregivers for traditional and complementary treatment methods.