Pain vigilance and Awareness questionnaire'in Türkçe versiyonunun güvenilirlik ve geçerliliği
Reliability and validity of the Turkish version of Pain vigilance and Awareness questionnaire
  1. Tez No: 609499
  2. Yazar: ERÇEN BÜŞRA OYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKİM ÇITAK KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Pain Vigilance and Awareness Questionnaire'i (PVAQ) Türkçeye çevirmek ve Türkçe versiyonunun (Ağrı Tetiktelik ve Farkındalık Anketi: ATFA) güvenilirlik ve geçerliliğini kronik muskuloskeletal ağrılı olgular ve ağrısız/sağlıklı üniversite öğrencileri üzerinde incelemektir. Yöntem: Araştırmaya, 18-65 yaş arasında, 169 gönüllü hasta dâhil edildi. Standart çeviri prosedürüne uygun olarak hazırlanan ATFA'nın anlaşılırlığı pilot çalışma ile test edildi (n=20). Katılımcılar, fiziksel ve sosyodemografik özelliklerine; sigara alışkanlığı ve ilaç kullanımına; ağrılı olgular için ağrı özelliklerine; özgeçmişlerine ve kliniğe başvuru nedenlerine yönelik sorgulandı. Ayrıca katılımcılara ATFA ile birlikte Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ), Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), Ağrı Korkusu Ölçeği-III (AKÖ-III) ve Ağrı Felaketleştirme Ölçeği (AFÖ) uygulandı; basınç ağrı eşikleri algometre ile ölçüldü. ATFA katılımcılara bir hafta sonra tekrar uygulandı (n=94). Ölçeğin iç tutarlılığı, test-tekrar test güvenilirliği, yapı geçerliliği, içerik geçerliliği ve faktör yapısı incelendi. Sonuçlar: ATFA'nın iç tutarlılığının yüksek olduğu (Cronbach α=0.89) bulundu. Ayrıca madde-toplam korelasyonları sırasıyla 0.17-0.72 olarak bulundu. ATFA test-tekrar test güvenilirliği soru bazında 0.57-0.76, toplam puan olarak ise 0.92 ICC değeri alarak yüksek güvenilirlik gösterdi. KMO değeri ve Bartlett testine göre faktör analizi yapılan ATFA'nın 1.18-6.57 arasında değer alan üç faktörlü bir yapı gösterdiği bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to translate the Pain Vigilance and Awareness Questionnaire (PVAQ) into Turkish, and to investigate the reliability and validity of its Turkish version (ATFA) on cases with chronic musculoskeletal pain and on healthy university students without pain. Method: In this study, 169 volunteer participants aged between 18-65 years were included. Comprehensibility of the ATFA which was prepared according to a standard translation procedure was tested through a pilot study (n=20). The participants were questioned in aspects of physical and sociodemographic characteristics; smoking habits and medication use; pain characteristics, medical histories and reasons of applying to the clinic for the painful cases. Also, in addition to the ATFA, Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), Tampa Kinesiophobia Scale (TKS), Fear of Pain Scale-III (FPS-III) and Pain Catastrophizing Scale (PCS) were applied. Pressure pain thresholds were measured by an algometer. ATFA was retested after one week (n=94). Internal consistency, test-retest reliability, content and construct validity and factor structure of the measure were analyzed. Results: Internal consistency of the ATFA was high (Cronbach α=0.89). Item-total correlations were between 0.17-0.72. ATFA test-retest reliability was also high with ICCs 0.57-0.76 for items and 0.92 for the total scores. Factor analysis of ATFA which was found applicable according to KMO value and Bartlett test results showed that ATFA had three factors with eigen values ranged between 1.18 and 6.57.