Cerrahi servislerinde çalışan hemşirelerin uyguladıkları fiziksel bakımın belirlenmesine ilişkin bir çalışma
- Tez No: 60953
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
- 59 - ÖZET Cerrahi servislerinde görev yapan hemşirelerin, ameli yat öncesi ve sonrası, fiziksel bakım aktivitelerini gerçekleştirme konusunda neler yapabildiklerini saptamak, yapılamama nedenlerini araştırmak ve elde edilen verileri, hasta bakımını olabilecek en iyi düzeye çıkarmada rehber olarak kullanmak amacıyla planlamış olduğumuz araştırmamız, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Cerrahi servislerinde çalışan 100 hemşireye uygulanmıştır. İki bölümden oluşan anket formunda, hemşirelerin görev yaptıkları üniteleri tanımlayıcı bilgiler ve verilen bakımın nitel ve nicel olarak değerlendirilmesi ele alınmıştır. Bakımın değerlendirilmesinin, bakım veren kişilerce yapılması sağlanmıştır. Sonuçlar istatistiki yöntemlerle değerlendirilmiştir. Hemşirelerimizin, bazı hemşirelik aktivitelerini uygu lama konusunda yeterli çaba gösterdikleri, ancak sayısal ye tersizliğin, bakımın etkinliği üzerinde oldukça önemli rol oynadığı, görev yapan hemşire sayısı arttıkça, fiziksel bakımın nitelik ve nicelik açısından olumlu yöne doğru yöneldiği saptanmıştır. Bakım aktivitelerini yerine getirmede çalıştığı görevden memnun olmanın da etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 60 - SUMMARY This study was planned to investigate the performance of the nurses working in" the surgical wards, to find out possible reasons for failure and to use the results for improving patient care. 100 nurses of the Istanbul Univer sity, School of Medicine Hospital were surveyed in order to draw the quidelines for perfect patient care. Questionnaire was made up of two parts. In the first part, the nurses were asked to describe the physical care they execute. The second part was an evaluation of their performance. The significance of the results was statistically tested. The results have shown that our nurses are very sensitive about realization of physical care but the in adequacy of their number has an important role on the efficiency of the performed physical care. Besides, as the number of the nurses or duty increase, both the quality and the quantity of the physical care increase. Also, satisfac tion from the work certainly affects the performance.