Hemşirelerin ıntramüsküler enjeksiyona yönelik bilgi düzeyleri ve uygulama becerilerinin incelenmesi
Investigation of nurses' knowledge levels and practice skills for intramuscular injection
- Tez No: 880616
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÜNSAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN ACUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin intramüsküler enjeksiyona yönelik bilgi düzeyleri ve uygulama becerilerinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve gözlemsel tipte yapılmıştır. Araştırmanın verileri 15.12.2023-31.03.2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma, Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Acil Servis, Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Beyin Cerrahi ve Ortopedi kliniklerini kapsamaktadır. Araştırmaya bu servislerde çalışan 75 hemşire katılım sağlamıştır. Veri toplama aşamasında Hemşirelere İlişkin Tanıtıcı Özellikler Formu, Intramüsküler Enjeksiyon Başarı Testi ve Intramüsküler Enjeksiyon Gözlem Formu kullanılmıştır. Araştırmada verilerin incelenmesi ve analizlerin gerçekleştirilmesinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Veri analizinde, sıralı değişkenler aritmetik ortalama ve standart sapma, minimum, maksimum olarak değerlendirilmiştir. Araştırmadaki bireylerin büyük çoğunluğunun kadın (%62,7), 25-31 yaş aralığında (%39) ve öğrenim süresi dışında IM enjeksiyon ile ilgili eğitim almadığı (%98,7) saptanmıştır. Hemşirelerin IM Enjeksiyon Başarı Testi puan ortalaması 54,08 olarak hesaplanmıştır. Minimum alınan puan 14, maximum puan ise 95'tir. Standart sapma 19,51 olarak hesaplanmıştır. Hemşirelerin VG bölge, IM enjeksiyon komplikasyonları, Z tekniği ve hava kilidi yöntemine ilişkin bilgi düzeylerinin yetersiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada hemşirelerin %85,9'u işlem öncesi, %62,2'si işlem sırası, % 55,8'i ise işlem sonrası uygulama basamaklarını tam uyguladıkları gözlemlenmiştir. İşlem öncesi uygulama basamakları arasında en çok uyumun gerekli malzemelerin hazırlanması (%100) olduğu, en az uyumun ise el hijyenin sağlanması (%57,2) olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İşlem sırası uygulama basamakları arasında en az uyumun ilacın 1 ml/10 sn olacak şekilde verilmesi (%2) olduğu, en yüksek uyumun ise tek kullanımlık eldiven giyilmesi, enjektörün koruyucu kapağının düz bir şekilde çıkarılması, enjektörün aktif elin baş ve işaret parmaklarının arasına alınması ve kanama kontrolünün yapılması (%100) olduğu belirlenmiştir. İşlem sonrası uygulama basamakları arasında en yüksek uyumun eldivenlerin çıkarılması (%94,0), en az uyumun ise yatağın en düşük seviyeye getirilmesi (%27,9) olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin IM enjeksiyona ilişkin bilgi düzeyleri ve işlem öncesi, sırası ve sonrası basamaklarına yönelik uygulamaları belirlenmiş olup, bilgi düzeylerinin yetersiz olduğu ve uygulama becerilerinde eksikliklerin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda; hemşirelere IM enjeksiyona yönelik düzenli aralıklarla tekrarlanan hizmet içi eğitimlerin verilmesi, bu eğitimlerin kanıta dayalı çalışmalarla desteklenmesi ve hemşirelerin farkındalıklarının arttırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a descriptive and observational study to examine the knowledge levels and application skills of nurses regarding intramuscular injection. The data were collected between 15.12.2023-31.03.2024. The study included the Emergency Department, General Surgery, Gynecology and Obstetrics, Neurosurgery and Orthopedics clinics of Kırşehir Training and Research Hospital. Seventy-five nurses working in these services participated in the study. Introductory Characteristics Form for Nurses, Intramuscular Injection Success Test and Intramuscular Injection Observation Form were used for data collection. SPSS 22.0 package program was used to examine the data and perform the analysis. In data analysis, ordinal variables were evaluated as arithmetic mean and standard deviation, minimum and maximum. It was found that the majority of the individuals in the study were female (62.7%), were in the age range of 25-31 years (39%) and did not receive any training on IM injection except for the education period (98.7%). The mean IM Injection Success Test score of the nurses was calculated as 54.08. The minimum score was 14 and the maximum score was 95. The standard deviation was calculated as 19.51. It was concluded that the nurses' level of knowledge about VG region, IM injection complications, Z technique and airlock method was inadequate. In the study, it was observed that 85.9% of the nurses fully implemented the pre-procedure, 62.2% during the procedure and 55.8% after the procedure. It was concluded that the most compliance among the pre-procedure application steps was the preparation of the necessary materials (100%), and the least compliance was the provision of hand hygiene (57,2%). It was concluded that the least compliance among the application steps during the procedure was to administer the drug as 1 ml/10 sec (2%), and the highest compliance was to wear disposable gloves, to remove the protective cap of the syringe flat, to take the syringe between the thumb and index fingers of the active hand and to control bleeding (100%). It was concluded that the highest compliance among the post-procedure application steps was removing the gloves (94.0%) and the lowest compliance was to bring the bed to the lowest level (27,9%). The levels of knowledge of nurses about IM injection and their practices before, during and after the procedure were determined and it was concluded that their knowledge levels were insufficient and there were deficiencies in their application skills. In line with the results obtained; it is recommended that nurses should be given in-service trainings on IM injection repeated at regular intervals, these trainings should be supported by evidence-based studies and awareness of nurses should be increased.