Farklı ışık kaynakları ile aktive edilen beyazlatma ajanının klinik etkinliğinin değerlendirilmesi
Effect of different light sources on the clinical efficacy of light activated bleaching treatments
- Tez No: 609533
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE RÜYA YAZICI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Uslu, A. Farklı Işık Kaynakları ile Aktive Edilen Beyazlatma Ajanının Klinik Etkinliğinin Değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2019. Bu randomize klinik çalışmanın amacı, %35 hidrojen peroksit içeren beyazlatma ajanını Diyot lazer veya LED ışık kaynağı ile aktive ederek oluşan renk değişimini, diş hassasiyetini, diş yüzeyinde oluşan sıcaklık değişimini ve dişeti irritasyonunu bölünmüş çene modelinde 9 aylık takipte incelemektir. Çalışmaya çürüksüz ve restorasyon bulunmayan anterior dişlere sahip 35 katılımcı dahil edilmiştir. Bölünmüş çene modelinde %35 lik HP içeren (Whiteness HP, FGM) beyazlatma ajanı kullanılarak, sağ/sol alt-üst çene arklarının bir tarafı Diyot lazer (Epic X, Biolase) ile diğer tarafı ise LED (Radii Plus, SDI) ışık kaynağı ile aktive edilmiştir. Tüm beyazlatma işlemi süresinde kanin dişlerin bukkal yüzeyinden sıcaklık ölçer (DT-3891G K tipi/ J tipi Termometre datalogger, CEM Instruments) cihazı ile meydana gelen sıcaklık değişimi kaydedilmiştir. Diş hassasiyeti VAS (Görsel Analog Skala) ile beyazlatma işlemi öncesinde, sırasında, sonrasında, 48 saat, 1 hafta, 1, 6 ve 9 ay zaman dilimlerinde değerlendirilmiştir. Renk değişimi için subjektif (Vita Klasik Renk Skalası ve Vita 3D Master Beyazlatma Skalası) ve objektif (Vita Easy Shade spektrofotometre) renk değerlendirme yöntemleri kullanılmıştır. Beyazlatma işlemi öncesinde, sonrasında, 48 saat, 1 hafta, 1, 6 ve 9 ay zaman dilimlerinde renk ve dişeti irritasyonu değerlendirmeleri yapılmıştır. Renk değişimi ΔE ve ΔSGU verileri kullanılarak tekrarlı ölçümlerde varyans analizi, çoklu karşılaştırmalarda ise Bonferroni testi ile; sıcaklık değişimi bağımlı gruplarda t-testi ile; diş hassasiyeti Friedman testi kullanılarak istatistiksel analiz yapılmıştır. Her bir zaman diliminde iki ışık kaynağı (Diyot lazer/LED) karşılaştırılırken Wilcoxon testi kullanılmıştır (p0,05). Objektif renk değerlendirilmesinde, 6 aylık kontroller haricinde tüm kontrollerde ortalama ΔE değerleri açısından Diyot lazer ve LED ışık kaynakları arasında fark görülmemiştir (p>0,05). Altı aylık spektrofotometrik değerlendirmede Diyot lazer ile istatistiksel olarak anlamlı daha yüksek ΔE değerleri elde edilmiştir (p0,05). Bu in vivo çalışmanın sınırlamaları dahilinde, Diyot lazer ve LED ışık kaynakları arasında renk değişimi, diş hassasiyeti ve dişeti irritasyonu açısından fark görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Uslu, A. Effect of Different Light Sources on the Clinical Efficacy of Light Activated Bleaching Treatments. Hacettepe University, Faculty of Dentistry, Department of Restorative Dentistry, Specialization Thesis, Ankara, 2019. The aim of this split-mouth, randomized clinical study was to evaluate the effect of LED or Diode laser activated bleaching applications on color change, tooth sensitivity, gingival irritation and temperature variation with 35% hydrogen peroxide bleaching gel after 9 months. Thirty-five patients with anterior teeth without caries and no restoration were included in this study. In a split-mouth design, a bleaching agent containing 35% HP (Whiteness HP, FGM) was used, one side of each jaw was activated by a diode laser (Epic X, Biolase) and the other side was activated by an LED (Radii Plus, SDI) light source. During the bleaching treatments, the temperature variations were recorded using a thermocouple (DT-3891G K type Thermometer datalogger, CEM Instruments) from the buccal surface of canine teeth. Tooth sensitivity was assessed by Visual Analogue Scale (VAS) before the treatment and during, immediately, 48 hours, 1 week, 1, 6 and 9 months after. Color change was evaluated by subjective (Vita Classic and Vita 3D Master Bleachguide) and objective methods (Vita Easy Shade, spectrophotometer) before the treatment and immediately, 48 hours, 1 week, 1, 6 and 9 months after. Color change (ΔE and ΔSGU) was performed by analysis of variance in repeated measurements. Multiple comparisons were evaluated by Bonferroni test. Temperature variation was evaluated by t-test in dependent groups. Tooth sensitivity was analyzed using Friedman test. Wilcoxon test was used to compare two light sources (Diode Laser/ LED) in each time period (p< 0.05). No difference was found between Diode laser and LED light sources in terms of ΔSGU values in subjective color evaluation (p> 0.05). In the objective color evaluation, no difference was found between Diode laser and LED light sources in terms of mean ΔE values in all time periods, except for 6-month recall (p> 0.05). In the 6-month spectrophotometric evaluation, significantly higher ΔE values were obtained with Diode laser (p 0.05). Within the limitations of this in vivo study, there was no difference between the Diode laser and LED light sources for activating the current bleaching agent in terms of color change, tooth sensitivity, and gingival irritation (p> 0.05).