Genç yüzücülerde antropometrik, fizyolojik ve fiziksel özelliklerin müsabaka performansına etkisinin araştırılması
The investigation the effect of anthropometric, physiological and physical properties on competition performance of young swimmers
  1. Tez No: 609534
  2. Yazar: ŞEYMA İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, düzenli olarak antrenman yapan ve yarışmalara katılan genç yüzücülerin antropometrik ve fizyolojik özelliklerinin kısa ve uzun mesafe müsabaka performansına olan etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Denizli ilinde en az 3 yıldır aktif olarak antrenman yapan, herhangi bir sağlık sorunu ve sportif yaralanması olmayan 11 yaş grubundaki çocuklardan 5 kız ve 3 erkek, 12 yaş grubundaki çocuklardan ise 11 kız ve 9 erkek olmak üzere toplam 28 yüzücü gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden yüzücülerden, resmi yüzme müsabakasından 2 hafta önce antropometrik ölçümler (boy ve kilo ölçümü, uzunluk ölçümleri, çap ve çevre ölçümleri, deri kıvrım kalınlığı ölçümleri), fiziksel ölçümler (esneklik testi, el kavrama kuvveti ölçümü) ve fizyolojik ölçümler (solunum kapasitesi, dikey sıçrama, istirahat kalp atımı) alınmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21.0 paket programına kaydedilmiştir. Grup içi karşılaştırmalarda Independent Sample t testi kullanılmıştır. 50 metre ve 400 metre yüzme performansları ile antropometrik, fizyolojik ve fiziksel özellikler arasındaki ilişkiyi bulabilmek için pearson correlation testi kullanılmıştır. Sonuçlar aritmetik ortalama ± standart hata olarak verilmiştir. Anlamlılık düzeyi p< 0,05 olarak alınmıştır. Araştırmanın istatistiksel sonuçlarına göre, 50 metre ve 400 metre yüzme mesafesinde ilk 7'ye giren ve giremeyen kız ve erkek yüzücülerin müsabaka performanslarıyla antropometrik, fizyolojik ve fiziksel özellikleri arasında anlamlı fark bulunamamıştır (p> 0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of anthropometric and physiological characteristics of young swimmers who regularly train and participate in competitions on short and long distance competition performance. A total of 28 swimmers (5 girls and 3 boys from 11 years old and 11 girls and 9 boys from 12 years old children) who train actively at least 3 years in Denizli province and who did not have any health problems or sports injuries participated in the study voluntarily. Anthropometric measurements (height and weight measurement, length measurements, diameter and circumference measurements, skinfold thickness measurements), physical measurements (flexibility test, hand grip strength measurement) and physiological measurements (breathing capacity, vertical jump, resting heartbeat) from the swimmers who agreed to participate voluntarily had been taken in the 2 weeks before the official swimming competition. The data were recorded in SPSS 21.0 package program. Independent Sample t test was used for intragroup comparisons. Pearson correlation test was used to find the relationship between 50 meters and 400 meters swimming performances and anthropometric, physiological and physical properties. Results are given as arithmetic mean ± standard error. The significance level was taken as p0.05).