Probiyotik Bacillus coagulans'ın antilisterial ve antibiyofilm özelliklerinin belirlenmesi
Determination of antilisterial and antibiofilm properties of probiotic Bacillus coagulans
- Tez No: 609557
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ERGİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, probiyotik özelliği olduğu bilinen Bacillus coagulans'ın Listeria innocua'nın gelişimi üzerine antilisterial ve antibiyofilm etkisi araştırılmıştır. Biyofilm oluşumunda mikrotiter plak yöntemi ve antimikrobiyel denemelerde agar kuyu difüzyon yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan L. innocua biyofilmlerinin %4 kristal viyole ilavesiyle 620 nm'de ölçülen absorbans değeri 0.285 bulunmuştur. Absorbans değerinin >0.1 olması biyofilm oluşumunu göstermiştir. L. innocua tarafından üretilen biyofilmlere karşı probiyotik B. coagulans'ın antibiyofilm özelliğinin belirlenmesine yönelik yapılan çalışmada ise, probiyotik B. coagulans ve %4 kristal viyole ilavesiyle 620 nm'de ölçülen absorbans değeri 0.073 bulunmuştur. Çalışmadan elde edilen sonuçta L. innocua üzerine doğrudan probiyotik özellikteki B. coagulans inokülasyonuyla hücre sayısında 6.64 log kob/mL düzeyde azalma meydana gelmiştir. Bu azalma, L. innocua gelişimi üzerine probiyotik B. coagulans bakterisinin inhibe edici etkisinin bulunduğunu göstermektedir. Antimikrobiyel denemelerde ise probiyotik B. coagulans'ın L. innocua üzerine antilisterial etkisi saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, antilisterial and antibiofilm effects of Bacillus coagulans known to have probiotic properties on the development of Listeria innocua were investigated. Microtiter plates method was used for biofilm formation and agar well diffusion method was used in antimicrobial trials. L. innocua used in the study was determined to synthesize biofilm after 48 hours. The absorbance value of L. innocua biofilms measured at 620 nm with the addition of 4% crystal violet was found to be 0.285. Absorbance value >0.1 showed biofilm formation. In the study conducted to determine the antibiofilm properties of probiotic B. coagulans against biofilms produced by L. innocua, probiotic B. coagulans and with the addition of 4% crystal violet absorbance value at 620 nm was found 0.073. As a result of this study, with direct probiotic B. coagulans inoculation on L. innocua the number of cells decreased by 6.64 log cfu / mL. This decrease indicates that the probiotic B. coagulans bacteria have an inhibitory effect on the development of L. innocua. In antimicrobial trials, no antilisterial effect of probiotic B. coagulans on L. innocua could not be determined.