Anne-babaların çocuklarını okul öncesi eğitime göndermeme nedenleri
Reasons for parents' not sending their children to pre-school education
- Tez No: 609588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Okul öncesi eğitim, insan hayatının en önemli dönemlerinden biridir. Çocukların okul öncesi eğitim hizmetlerinden yararlanması hayatın daha sonraki dönemleri için kritik bir önem taşımaktadır. Türkiye'de okul öncesi eğitimde okullaşma oranı tüm eğitim kademelerindeki okullaşma oranlarından daha geridedir. Son yıllarda okul öncesi eğitimde okullaşma oranında bir artış olmasına rağmen gelinen noktada rakamlar beklenilen seviyenin altındadır. Bu bağlamda, bu araştırmanın amacı anne-babaların çocuklarını okul öncesi eğitime göndermeme nedenlerinin incelenmesidir. Çalışma fenomenolojik yaklaşıma dayalı nitel bir araştırmadır. Araştırma, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Ankara ilinde çocuklarını okul öncesi eğitime göndermeyen 27 anne-babanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada anne-babaların çocuklarını okul öncesi eğitime göndermeme nedenleri, okul öncesi eğitime ilişkin görüşleri, çevrelerindeki ailelerde çocukların okul öncesi eğitime gönderilme durumu ve hangi koşullar sağlandığında çocuklarını okul öncesi eğitime gönderebilecekleri konularına ilişkin görüşleri alınmıştır. Elde edilen veriler, içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Analizlerin sonucunda anne-babaların çocuklarını yaş, dil gelişiminin yeterli seviyede görülmemesi, çocukların tuvalet eğitimlerini tamamlamamaları, güvenlik, çocuğa bakacak birinin varlığı, çocuğun okul reddi, okul masrafları ve yakın devlet okulu olmaması gibi nedenlerle okul öncesi eğitime göndermediği belirlenmiştir. Anne-babalar okul öncesi eğitim kurumlarında verilen eğitimle çocukların ilkokula hazır olarak başladıkları ve sosyalleştiklerini ifade etmiş, ayrıca okul öncesi eğitim kurumlarında verilen eğitimin niteliği üzerinde durmuşlardır. Bunun yanında anne-babalar okul öncesi eğitim kurumlarında verilen eğitim ile çocukların mutlu olması gerektiğini ifade etmiş, bir kısım anne-baba ise çocukların okula başlayacakları döneme kadar olan eğitimin evde de verilebileceğini ifade etmiştir. Görüşülen anne-babaların çevrelerindeki ailelerde çocukların büyük bir çoğunluğunun bir sebep olmadan okul öncesi eğitime gönderildiği, ilkokul öncesi ve annenin çalışması gibi durumlarda da okul öncesi eğitimin tercih edildiği görülmüştür. Çocuklarını okul öncesi eğitime göndermemeyi tercih eden anne-babalar ve onlardan etkilenerek çocuklarını okul öncesi eğitime göndermeyen bir azınlığın varlığı da görülmüştür. Son olarak anne-babalar çocuklarını, okul öncesi eğitim ortamının güvenilir ve fiziki koşullarının uygun olması, nitelikli öğretmen bulunması, annenin çalışması, çocuğun zihinsel ve fiziksel olarak okul öncesi eğitime hazır olduğu izleniminin oluşması, yakın devlet okulu olması ve okul masraflarının olmaması gibi durumların varlığında okul öncesi eğitime gönderebileceklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Pre-school education period is one of the most important periods of human life. Children's access to pre-school education services is so critical to their future life. In Turkey, the schooling rates in pre-school education falls behind the schooling rates at all levels of education. Although there has been an increase in schooling rate in pre-school education in recent years, the expected level has not been reached yet. In this context, it is aimed to examine the reasons why parents do not send their children to pre-school education. The study is a qualitative research based on a phenomenological approach. The study was carried out with the participation of 27 parents who did not send their children pre-school education in Ankara in the 2018-2019 academic year. In the study, opinions of the parents about the reasons for not allowing their children to attend pre-school education, their opinions about the education service in pre-school education institutions, whether the other children are allowed to attend pre-school education or not in their neighbourhood, and the conditions in which the children would be allowed to attend pre-school education were asked. The acquired data was analyzed by content analysis technique. Results of the analyzes reveal that the parents did not send their children to pre-school education for some reasons like being at a little age, inadequate level of language development, not completing toilet training, safety, presence of someone to care for the child, the child's school refusal, the school expenses, and the lack of a nearby public The parents also stated that the education submitted in pre-school education institutions provide ready children for primary school and socialized them and they also emphasized the quality of the education submitted in pre-school education institutions. In addition, parents stated that children should be happy with the education submitted in pre-school education institutions and some of the parents declared that the education submitted in pre-school education institutions can be provided at home. It is observed that the majority of the nearby families' children of the interviewed parents were attending pre-school education without any reason and pre-scool education is prefered before primary education and in case of working mother. The existance of the parents who did not opt to send their children to pre-school education and the a minority parents influenced by the former who did not send their children to pre-school education is also observed. Finally, it was determined that parents would send their children to pre-school education in case of the presence of reliable, convenient physical conditions of the pre-school education environment, qualified teachers, working mother, older age of the child, close public school and absence of school costs.