Geçmişi ve bugünü ile Gana'da İslamiyet ve Müslüman gruplar
Islam and Muslim groups in past and present Ghana
  1. Tez No: 609656
  2. Yazar: HUSSEİN ALHASSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SİNANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bugün dini çatışmaların insanlık için bir tehdit oluşturduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu çatışmalar, büyük oranda, dinlerin esasları ve öğretileri ile ilgili eksik, yanlış ve ön yargılı anlayışlar ile karşılaştırmalı din araştırmaları ve bununla ilgili yeterli eğitim öğretimin verilmemesinden kaynaklanmaktadır. Öte yandan dinde aşırılık, cehalet ve hoşgörüsüzlük bu çatışmalara neden olan faktörlerden bazılarıdır. Öğretilerinde hoşgörü ve hikmeti emreden bir din olan İslamin müntesipleri Müslümanlar da bu dini çatışmalardan uzak kalamamıştır. Bugün İslam dünyasında şahit olduğumuz çatışmalar yukarıda zikredilen dinde aşırılık, cehalet, hoşgörüsüzlük ve İslami eğitimin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Barış içerisinde olan bir İslam dünyası için zikredilen hususların olması şarttır. Bu çalışmanın amacı, Gana'da Müslümanlığın yayılışını çok boyutlu ve mukayeseli olarak bağımsızlık döneminden bugüne kadar olan süreç içerisinde ele almaktır. Gana devleti Afrika kıtasındaki ülkere kıyasla dini yaşantı ve uygulamalarıyla barış içerisinde yaşamaktadır. Bu konuda Gana, dini hoşgörü modeli sunmuş bir ülke olması sebebiyle önemli bir örnek konumundadır. Ayıca bu çalışma ile Türk toplumuna ve akademisine Gana'da İslami yaşantı hakkında bilgi sunulması hedeflenmektedir
Özet (Çeviri)
We live in a world today where religious conflicts are a threat to humanity. These conflicts are trigged due to lack proper study, analysis and wisdom in applying the teachings and fundamentals of religions. Religious extremism, ignorance and lack of tolerance are some of the factors that cause these conflicts. Muslims, whose religion İslâm preaches tolerance in its teachings are no way exempted from these religious conflicts. These conflicts we see today in the Islamic world are due to lack of proper understanding of the fundamental of İslâm and lack of inter-Islamic science education. The aim of this work is to tackle the spread of İslâm and the various mazdhabs and groups found in Ghana from the period of independent to date. Muslims in Ghana when compared to other countries in the African continent is blessed with a peaceful environment for religious practices. For this peaceful environment to be a long lasting legacy religious tolerance is a must. It is also hopeful that this work will serve as a source to be refered to by Turkish academicians.