The effects of colonialism as an institutional logic on modern Ghanaian institutional structures
Bir kurumsal mantık olarak sömürgeciliğin modern Gana'daki kurumsal yapıları üzerindeki etkileri
- Tez No: 554549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, İşletme, Public Administration, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
1880'lerin Afrika'daki sömürgecilik yönetiminin doğuşu, 1960'larda Afrika ülkelerinin çoğunun bağımsızlığına yol açan bir sömürgecilik süreci başlattı. Bununla birlikte, sömürgeciliğin yara izi ve ayak izi Afrika toplumunun siyasal, ekonomik sosyal ve yönetim örgütlenmesinin sömürgecilik yapısını değiştirdi. Aslında, bir Afrika ülkesi olarak Gana bir istisna değildi ve kurumlarının örgütleri üzerinde sömürge etkisine sahipti. Aslında, Gana'da sömürgeciliğin dayatılmasıyla birlikte, örgütlerde alınan kararlar, yerel yönetim biçimlerinden daha batılılaşmış bir biçime geçişi yaratan yeni aktörler (Avrupa) paradigmasından etkilenen kristalleşen ve etkilenen boyutlarda bir değişikliğe neden oldu. Kolonileşmenin kurumsal mantığı, Ganalı kurumlarında, özellikle de yönetim kararlarında devam ediyor. Bu makale, kolonizasyonun kurumsal bir mantık olarak Gana'daki kurumların yönetim sistemleri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, araştırma sürecinde toplanan ikincil verilere vurgu yaparak nitel yönteme dayanacaktır. Çalışma aynı zamanda, Ganalı kurumsal ve örgütsel tarihindeki zaman ve mekandaki kurumsal mantığın değişen dinamiğine dayanan sömürgecilik ile bugün Ganalı kurumlarının kurumsal yapısı arasında bir ilişki olduğunu varsaymaya çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
The birth of colonial rule from the 1880's in Africa activated a process of colonization which ended in the 1960's leading to the independence of most African countries. However, the scar and the foot-print of colonialism altered the pre-colonial structure of political, economic social and management organization of the African society. In fact, Ghana as an African country was not an exception and had its share of colonial impact on the organizations of its institutions. Indeed, with the imposition of colonialism in Ghana, decisions made in organizations had a change of dimensions crystalized and influenced by the new actors (European) paradigm which has created a shift from the indigenous ways of management into a more westernized one. The institutional logic of colonization persists in Ghanaian institutions, especially, in its management decisions. This paper seeks to examine the effects of colonization as an institutional logic on the management systems of institutions in Ghana. The study will rely on qualitative method with emphasis on secondary data collected in the process of the study. The study will also seek to assume that there is a relationship between colonialism and the institutional structure of Ghanaian institutions today based on the changing dynamic of institutional logic across time and space in Ghanaian institutional and organizational history.