Teknik servis hizmetlerinin müşteri memnuniyeti ve satış etkinliğine etkisi: Sağlık sektöründe bir uygulama
The effect of technical service on customer satisfaction andsales efficiency: An application in health sector
- Tez No: 609659
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma teknik servis hizmetlerinin müşteri memnuniyeti ve satış etkinliğine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle müşteri memnuniyeti, satış ve satış sonrası hizmetler kavramları incelenmiş olup, bu kavramların ne anlama geldiği hakkında yeterli bilgiye sahip olunarak değerlendirme yapılması için gerekli bilgisel altyapı oluşturulmaya çalışılmıştır. Sağlık sektörü içerisindeki karar vericilerden olan engin tecrübelere sahip altı firma yetkilisinin her birine 13 soru sorulmuş ve derinlemesine mülakat yöntemi kullanılarak araştırma yapılmıştır. Derinlemesine mülakat yöntemi kullanılarak elde edilen ses kayıtlarının deşifre edilmesi sonucunda sektör uzmanlarının görüşleri alınıp ,analiz edilmiş ve teknik servis hizmetlerinin müşteri memnuniyeti ve satış etkinliğine etkisi olduğu sonucuna varılarak, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the effect of technical service on customer satisfaction and sales efficiency. For this purpose, firstly, customer satisfaction, sales and after-sales services concepts have been examined and the necessary information infrastructure has been tried to be formed by having sufficient information about what these concepts mean. 13 questions were asked to each of the six company officials who have extensive experience among the decision makers in the health sector and the research was conducted by using in-depth interview method. As a result of decoding the sound recordings obtained by using in-depth interview method, the opinions of the sector experts were taken and analyzed and it was concluded that after-sales technical service services had an effect on customer satisfaction and sales efficiency and suggestions were made.