Şirketlerin dijital dönüşümünde İK'nın dönüştürücü rolü: Daha fazla yeteneği şirkete kazandırmak için işe alım süreçlerinde kullanılan oyunlaştırılmış değerlendirme testi üzerine bir çalışma
The transformative role of human resources (HR) in the digitalisation of companies: A study on how game-based assesments can attract more talent in the recruiting processes
- Tez No: 609660
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE MUKADDES AFACAN FINDIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, şirket işe alım süreçlerinde oyunlaştırılmış değerlendirme testlerinin kullanılmasının yetenek kazanma üzerindeki etkisini analiz etmektedir. Günümüzde“Yetenek Açığı”olarak bilinen bir kriz, iş dünyasındaki en büyük sorunlardan biri olarak ortaya çıkıyor. Basitçe söylemek gerekirse,“Yetenek Açığı”, işverenin adayda aradığı yetkinlikler ile adayın gerçekte sahip olduğu yetkinlikler arasındaki tutarsızlıktır. Bu yetenek açığının oranı arttıkça, işletmelerin bu sorunu çözme konusundaki umutsuzluğu da artmaktadır. İşletmeler, başvuru havuzunu kontrol edemeseler de, değerlendirme ve seçme süreçlerini iyileştirebilirler. Bu çalışma, aslında şirketlerin adaylarıyla kurdukları iletişim yollarının, şirketin kültürü ve vizyonu hakkında önemli bilgileri de adaya aktarabileceğini vurgulamaktadır. Ancak bunu bilmek, umutsuzluk değil şirketler için bir umut kaynağı olmalıdır. Teknolojinin yükselişi göz önüne alındığında, şirketler bugün ellerinde çeşitli yöntemlere sahiptir: Sosyal medya paylaşımları, kariyer sayfaları, oyunlaştırılmış işe alım ve değerlendirme platformları vb. Bu çalışma, özellikle şirket işe alım süreçlerine uygulanabilecek oyunlaştırılmış değerlendirme testi olarak bilinen bu yöntemlerden birine odaklanmaktadır. Bu çalışmada, 35 genç yetenekten oluşan bir hedef grup, hem“oyunlaştırılmış değerlendirme testini”hem de“geleneksel değerlendirme testini”deneyimledi. Daha sonra, AHP metodu kullanılarak, bu testlerin adaylar üzerinde yarattığı algı ölçüldü. Ve yetenek açığının olduğu bu çağda, hangi değerlendirme testini kullanan firmaların daha avantajlı olabileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the influence of using game-based assesments in company recruitment processes and its affect on talent acquisition. Today, a crisis known as the“Talent Gap”poses as one of the biggest problems in business world. Simply put, the“Talent Gap”is the discrepancy between aptitude business want to hire, and the actual aptitude of the applicant they do hire. As the ratio of this talent gap increases, so too does the desperation of businesses to alleviate this problem. Although businesses cannot control the pool of applicants, they can however refine their selection process. Attracting talented applicants is becoming an increasingly critical issue for companies. This study highlights that, in fact, the very means by which companies communicate with their candidates reveals vital information about a company's vision and culture. Knowing this however should be a source of hope for companies, not despair. Given the rise of technology, companies today have a diverse array of techniques at their disposal such as (but not limited to): social media posts, career pages and gamification recruitment strategies in order to attract greater talent to their teams. This Project focuses particularly on one of these techniques known as game-based assesment which is can be applied to company recruitment processes. In this study, a target group, consisting of 35 candidates, underwent both a“traditional assesment”and a“game-based assesment.”After completing both processes, their perceptions about the respective companies were collected. Their preferences (about which company they would prefer to work within) were then analyzed and which test is more advantegous for companies was determined. An underlying assumption being that the preferences of talented potential employees may be strengthened or dissuaded unconsciously in the application process—before any opportunity-cost assessments about more concrete elements of the job have factored into the equation. Fostering a positive relationship with applicants before they've even been hired widens the pool of potential employees that the company may select from. Likewise, the earlier that talented individuals resolve that Company A is more innovative and attractive than its competition, the more quickly Company A can resolve its“Talent Crisis.”