Marka ve marka farkındalığı yaratmada müziğin rolü ve tüketicilerin satın alma kararlarına etkisi
The role of music i̇n creating brand and brand awareness and effect of consumer purchasing decisions
- Tez No: 609665
- Danışmanlar: DR. KAZIM SELÇUK TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte, marka oluşturmak ve marka farkındalığı yaratmak için birçok unsura dikkat etmek gerekmektedir. Dolayısıyla rekabetin yoğun yaşandığı günümüzde, sektörde dikkat çekmek ve kalıcı olmak için diğer markalardan ayrılabilmek önemlidir. Pazarda yer bulmak adına başvurulan yöntemlerden biri de müziktir. Müzik, duygusal ve psikolojik olarak tüketicilerin algılarına etki edebilmekte ve değiştirebilmektedir. Bu çalışmanın ilk bölümünde literatür taraması yapılıp, marka konusu detaylandırılarak müziğin türleri ve insan psikolojisi üzerindeki etkileri incelenirken, çalan müziğin tüketicilerin satın alma kararına etkisi ve bulunulan yerde kalma süresine etkisi irdelenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla düzenlenen hipotezler sonucunda, markaların satış stratejilerini oluştururken müziği nasıl kullanacaklarına ve satışlarını nasıl artırabileceklerine dair öneriler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, it is necessary to pay attention to many factors to create a brand and create brand awareness. Therefore, today's competition is intense, it is important to be able to leave the other brands in order to attract attention and be permanent in the sector. One of the methods used to find a place in the market is music. Music can affect and change the perceptions of consumers emotionally and psychologically. In the first part of this study, literature review is conducted and the effects of music playing on the types of consumers and human psychology are examined by examining the issue of brand, and the effect of the music playing on the purchasing decision of the consumers and the effect of the residence time is tried to be examined. As a result of the hypotheses prepared for this purpose, suggestions were made on how brands can use music and increase their sales strategies in determining their sales strategies.