Interactivity and mediating factors generating co-creation of value on social media
İnteraktivitenin ve aracılık eden faktörlerin sosyal medyada kollektif değer yaratması
- Tez No: 609666
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI KUŞÇU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2020
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı; sosyal medyada müşterilerinin marka temaslarında en etkili cesaretlendirme ve kolaylaştırma yolu ile birlikte değer yaratma gücü, sosyal medya marka topluluk üyelerinin sosyal medyada bilişsel ve duygusal temaslar yolu ile birlikte değer yaratılmasına etkisinin ölçümlenmesi için bir literatür çalışması sunmaktadır. Servis bazlı mantık yolu ile birlikte değer yaratma gücünü ölçen çok sayıda araştırma olmasına karşın sosyal medyada birlikte değer yaratmaya dönük çalışma olmamakla birlikte, limitli sayıda sosyal medyada temas araştırması vardır. Bu tez, sosyal medya marka topluluklarında birlikte değer yaratma kavramları ile interaktivtenin, bilişsel, duygusal temasların birlikte değer yaratma gücünün etkisini birleştirmektedir. Bu çalışmada birlikte değer yaratma sürecinde sadece interaktivetenin değil aynı zamanda insan zihninin ve duygu durumunun temaslardaki etkisi ile ilgili kapsamlı bir araştırma sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the most efficient ways of encouragement and facilitation of customers that they engage in value-creation on social media, cognitive and emotional state-of-mind engagements effects on co-creation of value measured during social media interactions of users following brands as the members of social media brand communities. There are studies about service-based logic and its effect on value co-creation measurements, however studies on value co-creation processes on social channels and customer participation in well-known social media platforms is not sufficient. This thesis combines certain concepts of existing research and literature about interactivity, cognitive and emotional engagement of brand communities in social channels and adopts to the measurement of a co-creation of value behaviors on social media. Here, research tries to investigate a multidimensional framework of co-creation of value, hence not only the collaborative interactions contribute to the co-creation, but also the other constituents are effective as cognitive and emotional state-of-mind aspects.