Hemşirelerin çocuk istismarı ve ihmalini raporlama öz-yeterlilik ölçeği'nin geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
The validity and reliability study of the self-efficacy scale reporting child abuse and neglect of nurses
  1. Tez No: 609680
  2. Yazar: SEBA BÜR DURGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN ÇİĞDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Araştırma, Hemşirelerin Çocuk İstismarı ve İhmalini Raporlama Öz-Yeterlilik Ölçeği'nin geçerlilik ve güvenilirliğini test etmek amacıyla metadolojik olarak planlandı. Metodolojik türde yürütülen bu çalışma, 01 Şubat-01 Nisan 2019 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri'nde çalışan hemşireler üzerinde yapıldı. Evreni, hastanede çalışmakta olan hemşireler oluşturmuş; örneklem grubu seçimine gidilmeden evrenin tamamı ile çalışılmıştır (N=308). Lee-Pei,Yu ve ark. tarafından 2008 yılında geliştirilen ölçek, 44 tutum sorusundan oluşmaktadır. Geçerlilik ve güvenirlik analizinde; dil, kapsam, yapı geçerliliği, güvenilirlik analizlerinde ise; iç tutarlılık katsayısı ve testin iki yarıya bölünmesi yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 11.5 Windows sürümü ve SPSS AMOS 24 sürümünde yapılmıştır. Hemşirelerin Çocuk İstismarı ve İhmalini Raporlama Öz-Yeterlilik Ölçeği'nin çeviri geri çeviri yöntemi ile dil geçerliliği analiz edilmiş ve uzman görüşleri ile kapsam geçerliliği yapılmıştır. Kapsam geçerliliğinde Davis yöntemi kullanılarak KGO hesaplandı. Yapı geçerliliğinde AFA ile DFA yapıldı. Ölçeğin DFA sonucunda tek faktörlü bir yapıda ve faktör yüklerinin uygun aralıkta olduğu belirlenmiştir. Uyum değerlendirme ölçütlerinden RMSEA 0.074, CFI 0.908, NFI 0.927, GFI 0.906, AGFI 0.889, X2 3864.26 ve X2/SD 4.771 olarak saptanmıştır ve modelin uyumuna karar verildi Ölçeğin iç tutarlılık analizleri sonucunda madde toplam puan korelasyonlarının yeterli ve Cronbach α katsayısı her üç ölçek için sırasıyla 0.98, 0.98 ve 0.94 olduğu bulunmuştur. Testin iki yarıya bölünmesi yönteminde ölçeklerin 9 alt boyutuna ait Spearman-Brown kat sayısı 0.881 ile 0.992 arasında bulundu. Guttman Split-Half değerinin ise 0.723-0.980 arasında olduğu gözlendi. Sonuç olarak, Hemşirelerin Çocuk İstismarı ve İhmalini Raporlama Öz-Yeterlilik Ölçeği'nin orijinal ölçekle benzer bir yapıda, geçerlik ve güvenirliğinin yüksek olduğu ve hemşirelerin Çİİ'yi raporlamada yeterli bir ölçüm aracı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was planned methodologically with the aim of testing the validity and reliability of the Self-Efficacy Scale for Reporting Child Abuse and Neglect of Nurses. This methodological study was conducted on nurses working at Dicle University Medical Faculty Hospitals between 01 February and 01 April 2019. The population is consisted of nurses working in the hospital; the whole population was studied without selecting a sample group (N=308). Developed in 2008 by Lee-Pei,Yu et al, the scale consists of 44 attitude questions. Validity and reliability analysis; language, coverage, structure validity, in reliability analysis; the internal consistency coefficient and the method of dividing the test in two halves were used. Analysis of the data was done in the Windows version of SPSS 11.5 and in the Amos 24 version of SPSS. The language validation of the Nursing Reporting Child Abuse and Neglect Reporting Self-Efficacy Scale was analyzed by the translation-back-translation method and the validity of the scope has been made by expert opinions. The scope validity was calculated scope validity ratio by using Davis method. Explanatory factor analysis and confirmatory factor analysis were performed for construct validity. As a result of the confirmatory factor analysis, it was determined that the scale had a single factor structure and the factor loads were in the appropriate range. The compliance assessment criteria were RMSEA 0.074, CFI 0.908, NFI 0.927, GFI 0.906, AGFI 0.889, X2 3864.26 and X2/SD 4.771, and the model's compliance was determined. As a result of internal consistency analyses of the scale, the substance total score correlations were sufficient and the cronbach α coefficient was found to be 0.98, 0.98 and 0.94 respectively for all three scales. The Spearman-Brown coat count of the 9 sub-dimensions of the scale was found to be between 0.881 and 0.992 in the method of dividing the test in two halves. Guttman Split-Half was found to be between 0.723-0.980. As a result, it was found that the Self-Efficacy Scale for Reporting Child Abuse and Neglect of Nurses is similar to the original scale, has a high validity and reliability and is an adequate measurement tool for reporting child abuse and neglect of nurses.