Bazı fonksiyonel grupların nanokatalizör varlığında amonyakboranla indirgenmeleri ve terilen tetraester türevinin sentezi ve fotofiziksel özellikleri
Reduction of some functional groups with ammoniaborane in the presence of nanocatalysts and synthesis and photophysical properties of a terylene tetraester derivative
- Tez No: 609681
 - Danışmanlar: PROF. DR. ARİF DAŞTAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasının ilk bölümünde, farklı benzaldehit ve aminler ile su/metanol içerisinde amonyak boran ve G-NiPd kullanarak redüktif aminasyon ürünleri yüksek verimlerle sentezlendi. Çalışmanın ikinci bölümünde ise nitroarenlerin, olefinlerin, aldehitlerin ve ketonlarin su içinde oda sıcaklığında amonyak boran ve Cu7Pt3-rGO ile başarıyla hidrojenlendi. Çalışmanın son kısmında ise, tetrafenoksiterilen tetraester esaslı ışık hasat edebilen dendimerik bir yapının sentezi hedeflenmiş ve bu amaçla bir modeli olarak tetrafenoksiterilen tetra(n-bütil)ester sentezi başarıyla gerçekleştirilmiş. Bu tür yapıların henüz enerji donörü kromoforlarla türevlendirilmiş dendritik yapılarda enerji akseptörü olarak kullanımları yapılmadığı için bu yapının fotofiziksel özelliklerinin belirlenmesi amacıyla çalışmalar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of the study, reductive amination products were synthesized in high yields from benzylamine and benzaldehyde derivates using ammonia borane as a hydrogen source with G-NiPd as a catalyst and water / methanol mixture as a solvent. In the second part of the study, nitroarenes, olefins, aldehydes and ketones have been successfully hydrogenated in sole water at room temperature with ammonia borane and Cu7Pt3-rGO. In the last part of the study, the synthesis of a light-harvesting dendritic structure based on tetrafenoxiterylene tetraester was targeted and for this purpose a synthesis of tetrafenoxiterylene tetra (n-butyl) ester was successfully achieved as a model. Since such structures have not yet been used as energy acceptors in dendritic structures derived from energy donor chromophores, studies have been carried out to determine the photophysical properties of this structure.