Pterjium patogenezinde anjiyogenez ve enflamasyon mekanizmalarının araştırılması
Investigation of angiogenesis and inflammation mechanism in pterygium pathogenesis
- Tez No: 609702
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE CANACANKATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Pterjium, kanat görünümlü, bulber konjonktiva dokusunun, korneaya doğru uzandığı, dejeneratif ve fibrovasküler oküler yüzey bozukluğudur. Bu çalışmada, pterjium patogenezinde hipoksi indüklenebilir faktör 1 alfa (HIF-1a) ve Anjiyopoietin 1 gen ekspresyon düzeyleri anjiyogenez belirteçleri olarak; makrofaj migrasyon inhibitör faktör (MIF) ve toll benzeri reseptörü 1 (TLR1) ve TLR2 gen ekspresyon düzeyleri ise enflamasyon göstergesi olarak değerlendirildi. Çalışmaya Pterjum ve Kontrol grubu olmak üzere iki grup dahil edildi. Pterjium grubu, pterjium tanısı konmuş hasta bireylerin pterjium dokularından (n= 49); kontrol grubu ise katarakt dışında herhangi bir göz problemi olmayan hastaların nazal interpalpebral konjonktiva dokularından (n=41) oluşturuldu. Biyokimyasal parametreler RT-PCR yöntemi ile değerlendirildi. Pterjum grubunda, kontrol grubuna göre, HIF-1a ve Anjiyopoietin 1 gen ekspresyon düzeylerinin arttığı gözlense de istatistiksel olarak anlamlı artış sadece Anjiyopoietin 1 gen ekspresyonunda gözlendi. Enflamasyon mekanizmasında ise Pterjium grubunda Kontrol grubuna göre TLR2 gen ekspresyon düzeylerinde anlamlı artış gözlenirken; TLR1 ve MIF gen ekspresyon düzeylerinde ise istatistiksel olarak anlamlı olmayan azalma saptandı. Histopatolojik incelemeler sonucunda Pterjium grubunda, Kontrol grubuna göre lökosit infiltrasyonunda ve mast hücre sayısında anlamlı artış izlendi. Sonuç olarak; Anjiyopoietin 1' in artışının pterjium anjiyogenezinde; TLR2, lökosit infiltrasyonu ve mast hücre sayısındaki artışın ise pterjium enflamasyonunda etkin olduğu ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
Pterygium is a degenerative and fibrovascular ocular surface disorder in which the bulbous conjunctival tissue extends towards the cornea, like a wing. In this study, hypoxia inducible factor 1 alpha (HIF-1a) and Angiopoietin 1 gene expression levels were evaluated as angiogenic markers, whereas macrophage migration inhibitory factor (MIF) and toll-like receptor 1 (TLR1) and TLR2 gene expression levels were determined as inflammatory factors in pterygium pathogenesis. Two groups were included as Pterygium and Control in the study. The pterygium group was consisted of pterygium tissues (n = 49) of patients with pterygium and control group was consisted of nasal interpalpebral conjunctival tissues (n = 41) of the cataract patients without any eye problems. Biochemical parameters were evaluated by RT-PCR method. HIF-1a and Angiopoietin 1 gene expression levels were increased in the Pterygium group compared to the control group, but a statistically significant increase was observed only in Angiopoietin 1 gene expression. In the inflammation mechanism, a nonsignificant decrease in TLR1 and MIF gene expression levels and a significant increase in TLR2 gene expression were detected in Pterygium group compared to Control. Histopathological examinations exerted that leukocyte infiltration and mast cell count increased significantly in Pterygium group compared to Control. As a result; it may be suggested that the increase of Angiopoietin 1 is effective in pterygium angiogenesis, while increase in TLR2, leukocyte infiltration and mast cell count are effective in pterygium inflammation.