Mathematical thinking in the classroom on derivative: Fostering University students' mathematical thinking
Sınıf ortamında türev konusunda matematiksel düşünme: Üniversite öğrencilerinin matematiksel düşünmelerinin teşvik edilmesi
  1. Tez No: 609757
  2. Yazar: ÖZDE FUNDA KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE UBUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı kalkülüs sınıfında matematik öğrencilerinin türev konusundaki matematiksel düşünmelerini sağlayan olanakları belirlemek ve öğrencilerin türev konusundaki matematiksel düşünme boyutlarını test sonuçları ve görüşmeler aracılığıyla sınıflandırmaktır. Bu amaçla birden çok veri toplama yöntemi kullanılmıştır. 2014-2015 eğitim öğretim yılı ilkbahar döneminde Ankara'da bir devlet üniversitesinde kalkülüs sınıfında gözlem yapılmıştır. Dönem sonunda Türev Test'i uygulanmış, 5 katılımcı ile görüşme yapılmıştır. Veriler 1 kalkülüs öğretmeni ve 20 test katılımcısından elde edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları türev konusunun öğretiminde öğrencilere biçimsel, belitsel, cebirsel, görüntüsel, algoritmik ve eylemsel düşünmeleri için olanaklar sağlandığını ortaya çıkarmıştır. Ek olarak, test ve görüşmeler öğrencilerin test maddelerini cevaplarken aynı düzeyde biçimsel, belitsel, cebirsel, görüntüsel, algoritmik ve eylemsel düşünme tiplerini kullandıklarını göstermiştir. Bulgular aynı zamanda matematiksel düşünme boyutlarının iş birliği içerisinde işlediğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the opportunities provided mathematics students to engage in mathematical thinking during the instruction of derivative concepts and categorize the students' mathematical thinking on derivative concept through test results and interview. Multiple methods of collecting data were used. A calculus class at a public university in Ankara was observed in spring semester of 2014-2015 academic year. At the end of the semester, the Thinking-about-Derivative test was applied and interviews were conducted with 5 participants. The data revealed that considering the instructions of derivative, the students were provided a platform for their formal, axiomatic, algebraic, iconic, algorithmic and enactive thinking. In addition, Thinking-about-Derivative Test results and interviews indicated that the students activated their formal, axiomatic, algebraic, iconic, algorithmic and enactive thinking while they answered the test items, as well. The findings also showed that the different mathematical thinking aspects worked collaboratively.