Kannan sabit nokta teoreminin çeşitli genelleştirmeleri
Various extensions of Kannan's fixed point theorem
  1. Tez No: 609763
  2. Yazar: TUĞBA BAŞKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sabit nokta teori çalışmalarını inceleyen bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sabit nokta teoriye genel bir bakış dikkate alınmıştır. İkinci bölüm, tezde kullanılacak olan bazı temel metrik ve topolojik tanımlar ve özellikleri, küme değerli dönüşümler ve Hausdorff metriği ile ilgili bilgileri içermektedir. Üçüncü bölüm yedi kısma ayrılmıştır. Birinci kısımda Kannan ve Subrahmanyam teoremleri incelenmiştir. Diğer kısımlarda ise asimptotik düzenli dönüşümler, yerelleştirme ve kontrol fonksiyonları ile oluşturulan Kannan tip büzülme dönüşümleri ve ilgili sabit nokta teoremleri ele alınmıştır. Ayrıca verilen genel sabit nokta teoremi dikkate alınarak Kannan teoreminin Suzuki tip genelleştirmeleri ve küme değerli dönüşümlere genişletilmeleri incelenmiştir. Son bölüm ise tartışma ve sonuç için ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, which examines the studies of fixed point theory on the basis, consists of four sections. In the first section, an overview of fixed point theory is considered. The second section includes some basic metric and topological definitions and their properties, multivalued mappings and Hausdorff metric. The third section is divided into seven parts. In the first part, Kannan and Subrahmanyam theorems are examined. In the other parts, asymptotic regular mappings, Kannan type contraction mappings formed by localization and control functions and related fixed point theorems are discussed. In addition, taking into account the general fixed point theorem, Kannan's theorem Suzuki type generalizations and expansion of multivalued mappings are examined. The last section is reserved for discussion and conclusion.