Exploring hand movement dynamics during the simon task: A mouse tracking study
Simon görevi sırasında el hareketlerinin dinamiklerinin incelenmesi
- Tez No: 609879
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT PERİT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Psikoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bilişsel sistemin bilgiyi gerçek zamanlı olarak nasıl işlediği, deneysel psikoloji ve bilişsel bilimler alanlarında önemli araştırma konularından bir tanesidir. Bilişsel işlem olgusunun farklı yönlerini araştırmak için bu güne kadar çeşitli ölçütler ve yazılım araçları önerilmiştir. Bu yöntemlerden biri olan fare izleyici, bilişsel görevler sırasında katılımcıların fare hareketlerini kaydederek araştırmacıların, motor tepkilerin dinamik açılımı hakkında veri toplamasına izin verir. Bu çalışmada“etki-tepki uyumluluk etkisi”olarak bilinen Simon etkisi fare izleyici yaklaşımı ile çeşitli koşullarda tekrarlanarak fare izleme yöntemiyle ne tür bilgiler elde edilebileceği incelenmiştir. Bu amaçla tepki alternatiflerinin sol/sağ üst köşelerden ziyade alt köşelere yerleştirildiği deney tasarım faktörlerinin fare izleme verileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Buna ek olarak, katılımcıların deneyin ortasına kadar belirli bir renk-yön ilişkisine (örneğin yeşil-sol ve kırmızı-sağ) maruz kaldığı, ve deney ortasında bu ilişkinin tersine çevrildiği tersine Simon etkisini içeren ek bir deney yapılmıştır. Önceki çalışmalarla uyumlu olarak, bu tezde yürütülen fare izleyici deneyleri, önemli bir uyaran-tepki uyumluluk etkisi gösterirken, sol ve sağ köşelere doğru verilen yanıtların uyumsuz durumlarda tamamen simetrik olmadığı gözlenmiştir. Öte yandan, yanıt eşlemesini yukarıdan aşağıya doğru değiştirmenin, uyumsuz denemeler sırasında sol ve sağ durumları arasındaki asimetriyi arttırdığı gözlenmiştir. Son olarak, tersine Simon etkisi deneyinde yeni renk-tepki eşleşmesine uyum sağlama süreci sırasında en belirgin etkinin y-ekseninde gözlenen dönüş sayısındaki değişim olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Understanding how the cognitive system processes information in real-time is one of the key concerns for researchers in experimental psychology and cognitive science. Several measures and software tools have been proposed to explore different aspects of cognitive processing phenomena. One of these methods, mouse-tracking, allows researchers to collect data about the dynamic unfolding of motor responses by recording the participants' mouse movements during cognitive tasks. In the present study, we replicated the Simon effect, which is known as the“stimulus-response compatibility effect”in a Mouse tracking paradigm. We investigated the impact of design factors on Mouse-tracking data by placing the response alternatives at the bottom corners rather than at the top. We also performed an additional experiment, including the reverse Simon Effect. Consistent with previous studies, the mouse tracker experiments conducted in this thesis showed a significant stimulus-response compatibility effect while the response directions towards the left and right corners are not entirely symmetric in the conflict cases. On the other hand, switching the response mapping to top-to-bottom has increased the asymmetry between left and right cases during conflict trials. Lastly, the reversal effect was observed vividly in the case of y-flips, which seemed to be the best indicator for the process of adjusting to the new color-response pairing.