Bir sünger prosesinin deney tasarımı yöntemiyle optimizasyonu
Foam process optimization with desing of experiment
- Tez No: 609902
 - Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEYDAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmadaki hedef, yalın altı sigma üretim tekniklerinden birisi olan istatistiksel deney tasarımı yöntemini kullanarak esnek sünger prosesini optimize etmektir. Yalın altı sigma DMAIC, uygulanan deneylerin maliyetini kontrol etmek amacıyla kaynaklardan minimum miktarlarda kullanılmasına yönelik rehber olması adına kullanılmıştır. Sünger üretimi maliyetli bir proses olduğu için amacımız bir yandan üretilen köpüğün karakteristiğini devam ettirirken bir yandan da proseste kullanılan bazı pahalı kimyasalların kullanımını minimize etmektir. Bu amaçla kısmi faktörlü tasarım yöntemi seçilmiştir ve gri ilişkisel analizi ile beş önemli faktörün(TDI, polyol yüzdesi, polyol miktarı, silikon ve Amin) optimum konfigürasyonu buna göre belirlenmiştir. Varyans analizi(ANOVA) polyol yüzdesinin ve polyol miktarının kalite karakteristiklerinin (dansite ve sertlik) üzerinde en önemli faktörler olduğunu göstermiştir. Ayrıca Amin ve Silikon arasındaki etkileşim % 90 güven seviyesinde istatiksel olarak anlamlıdır. Fabrikanın üretiminde GRA seviyesi 0.6 iken deney tasarımı kullanılarak proseslerdeki varyasyonun azaltılmasıyla GRA seviyesi 0.948'e yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the objective was to optimize the flexible foam by applying the statistical design of experiment method, which is one of the lean six sigma production analysis methods. Lean six sigma DMAIC were used as a guide to make sure that the process is kept lean and steps taken are minimized in order to use minimal amount from the resourses to control the cost of the experiments. Since the foam process is highly expensive, our aim is to maintain the characteristics of the foam produced while minimizing the use of some expensive chemicals used in the process. For this purpose, the fractional factoral design method was chosen and the optimum configuration of the five important factors (TDI, percentage of polyol, amount of polyol, silicon and amine) was determined by gray relational analysis. Analysis of variance (ANOVA) showed that polyol percentage and amount of polyol are the most important factors on quality characteristics (density and hardness). Also the interaction between the Amine and the Silicon is statistically significant at 90% confidence level. Using the grey relational analysis the optimum solution was obtained with a 0.948 grade while the normal foam used in the factory before has an overall grade of 0.6.