Johann Wolfgang Von Goethe'nin 'Gönül Yakınlıkları' eseri ile Mehmet Rauf'un 'Eylül' eserinin evlilik sorunsalı ekseninde karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative analysis of marriage problematic axis with 'Elective Affinities' by Johann Wolfgang Von Goethe and Mehmet Rauf's 'September'
  1. Tez No: 609958
  2. Yazar: SEDEF AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KIZILER EMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, German Linguistics and Literature, Comparative Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Evlilik, insan soyunun yaratım gücünü en güçlü ve somut halde hissedebildiği, toplumun en küçük fakat en önemli kurumudur. Çalışmamızda evlilik kurumunun; etimolojik, sosyolojik, antropolojik, tarihsel, felsefi ve edebi alanlardaki köklerine indik. Arkaik dönemden günümüze evliliğin tarihçesini, önemli ansiklopediler, sözlükler, kuramsal kitaplar ile akademik bir girizgâh ile incelemeye başladık. Çünkü evliliğin, günümüzde yaşanan çeşidine ulaşmasının uzun soluklu bir geçmişi vardır. Goethe'nin de Rauf'un da evliliği nasıl yansıttığını anlamak adına birliğin geçirdiği değişimler ve çeşitleri hayli önemlidir. Evlilik birliğinin hukuk alanında ve dini alanda nasıl izahı olduğunu açıklarken, her iki eserde evliliğe kendi dininin ve hukukunun nasıl etki yaptığını da irdeledik. Çünkü evlilik birliği, medeniyetin insan soyunda var olmasıyla kutsallığa ve yasallığa ihtiyaç duymuştur. Çalışmamızın ana konusu, evliliğin Almanca edebi eser olan Gönül Yakınlıkları ile Türkçe edebi eser olan Eylül romanında karşılaştırmalı olarak irdelenmesidir. Johann Wolfgang von Goethe hem Almanca edebiyat dünyası hem de dünya edebiyatı için çok önemli bir yazardır. Mehmet Rauf da Türkçe edebiyatın önemli yazarlarındandır. Edebiyat dünyasına kattığı kıymetli eserler vardır. Goethe ve Mehmet Rauf, her ikisi farklı, din, dil, ırk, çağ ve kültürün yoğurup doğurduğu yazarlardır. Çalışmamızın ana alanı olan komparatistik (karşılaştırmalı edebiyat), bize her iki yazarın önemini ve derinliğini birbirlerine karşı karşılaştırma edimini uygulayarak yardımcı olmuştur. Karşılaştırma yaparken psikanalitik ve arketipik argümanlar sunduk. Tüm bu bilimsel veriler ile beraber, Goethe'nin ve Rauf'un kalemi ışığında evlilik birliğini irdeleyerek edebiyat dünyasına özgün bir çalışma kazandırmış olduk.
Özet (Çeviri)
Marriage is the smallest but most important institution of society in which the human line can feel the power of creation in the most powerful and concrete way. In our study, the association of marriage unity; etymological, sociological, anthropological, historical, philosophical and literary fields. In our study of marriage unity; etymological, sociological, anthropological, historical, philosophical and literary fields. From the Archaic period to the present, we began to examine the history of marriage with important encyclopedias, dictionaries, theoretical books and an academic introduction. Thus, in order to understand how Johann Wolfgang von Goethe and Mehmet Rauf both reflect marriage, the changes and variations of the union are very important. While explaining how the union of marriage is explained in the field of law and in the religious field, we also examined how their religion and law affect marriage in both works. Because unity of marriage, with the existence of civilization in the human line, needed sanctity and legality. The aim of this study is to compare marriage in German literary work The Elective Affinities (1809) and in Turkish literary work September (1901) novel. Goethe is an important writer for both the German literature and world literature. Rauf is one of the important writers of Turkish literature. Goethe and Rauf are both writers of different religion, language, race, age and cultures. Comparative literature, which is the main area of our study, has helped us by comparing the importance and depth of both authors against each other. In comparison, we presented psychoanalytic and archetypal arguments. Together with all these scientific data, in the light of the writings of Goethe and Rauf, we have examined the unity of marriage and brought an original work to the literary world.