Koksidiyozisle doğal enfekte buzağılarda immünoglobulin (IGA, IGE, IGG, IGM) konsantrasyonlarının değerlendirilmesi
Investigation of immunoglobulin (İGE, iG A, İG G, IG M) concentrations in calves naturally with coccidiosis
- Tez No: 610025
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KOZAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada koksidiyozisle doğal enfekte olan buzağıların IgA, IgE, IgG, IgM düzeylerinin belirlenmesi ve enfeksiyona yakalanma ile buzağı immünitesi arasındaki ilişkinin ortaya konması amaçlandı. Çalışmanın materyalini; Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi Kliniği'ne gelen ishal veya kanlı ishal bulgularına sahip buzağılardan alınan dışkı örneklerinin natif muayene yöntemi ile Eimeria spp ookisti tespit edilen ve yaşları 21- 44 günlük olan 20 koksidiyozisli ve 10 sağlıklı olmak üzere toplam 30 buzağı oluşturdu. Hematolojik ve biyokimyasal parametrelerin analizi için ttüm buzağılardan V. jugularis' den tedavi öncesi kan örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine IgA, IgE, IgG, IgM levels of calves naturally infected with coccidiosis and to determine the relationship between infection and calf immunity. The material of this study consisted of 30 calves (21-44 days old) which were brought to clinics of Van Yuzuncu Yil University, Faculty of Veterinary Medicine, of which 20 calves that were diagnosed as coccidiosis by detecting Eimeria spp. oocysts according to native faecal examination and 10 healthy calves as control group. For hematological and biochemical analysis, blood samples were taken from all animals from the v. jugularis before treatment.