Mesleki kas iskelet sistemi sorunlarının çözümüne manuel terapi ve pilatesin etkisinin belirlenmesi
- Tez No: 610100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Sağlık Eğitimi, Physiotherapy and Rehabilitation, Health Education
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bireyin çalışma ortamında uygun olmayan postüral duruşu, tekrarlı ve sürekli işler yapması, kas iskelet sistemi sorunlarına neden olmaktadır. İşle ilgili kas iskelet sistemi sorunlarının önlenmesinde veya tedavisinde manuel terapi ve pilates kullanılabilir. Manuel terapi ve pilates egzersizleri, kasların yeniden yapılanmasını sağlayarak, ağrısız bir fonksiyon sağlayıp, dokunun iyileşme kapasitesini artırır ve kişinin çalışma hayatına dönüşünü hızlandırır. Bu çalışma, mesleğe bağlı kas iskelet sistemi problemi gelişen kişilerde manuel terapi ve pilatesin, günlük yaşam aktivitesi, ağrı, kas gücü ve eklem hareket açıklığı üzerindeki etkisini görmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, hazırlanan anket çalışması ile mesleki kas iskelet problemi tespit edilen 21 olgu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Olgular tesadüfi olarak rastgele 3 gruba ayrılmış olup her grup 6 haftalık programlara alınmıştır. 1. gruba manuel terapi ve ev egzersizi, 2. gruba reformer pilates, 3. gruba ise manuel terapi ve reformer pilates egzersizleri birlikte yaptırılmıştır. Bunun sonucunda mesleğe bağlı oluşabilecek kas iskelet sistemi sorunlarında manuel terapi ve ev egzersizi, sadece pilates ve manuel terapi ile pilates yönteminin birlikte uygulandığı kişilerin; ağrılarında azalma, kas gücünde artma, eklem hareket açıklıklarında ve günlük yaşam aktivitelerinde iyileşme görülmüştür. Analizler sonucunda, çalışmaya katılan bireylerin boyun (%25), bel (%21,4), sırt (%19,0), el-el bileği (%14,3), diz (%9,5) ve ayak-ayak bileği (%7,1) bölgelerinde ağrıların oluştuğu gözlendi. Anket çalışmasında ise çalışanların genel durumu ortaya konularak işle ilgili kas iskelet sistemi rahatsızlıkları değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede, ergonomik açıdan en riskli vücut bölgeleri boyun, bel ve sırt olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Inappropriate postural posture of the individual in the working environment, to perform repetitive and continuous works, musculoskeletal problems. Manual therapy and pilates can be used to prevent or treat work-related musculoskeletal problems. Manual therapy and pilates exercises, muscle restructuring, providing a painless function, increases the healing capacity of the tissue and accelerates the person's return to working life. The aim of this study was to evaluate the effects of Manual Therapy and Pilates on daily life activity, pain, muscle strength and range of motion in people with musculoskeletal problems. The study was conducted on 21 cases with occupational musculoskeletal problems. The cases were randomly divided into 3 groups and each group was taken into 6-week programs. The first group had manual therapy and home exercise, the second group had reformer pilates, and the third group had manual therapy and reformer pilates exercises. As a result, musculoskeletal problems that may occur due to occupation, manual therapy and home exercise, pilates and manual therapy and pilates method applied to people with reduced pain, increased muscle strength, range of motion and daily living activities were improved. As a result of the analysis, pain was observed in neck (25%), waist (21.4%), back (19.0%), hand-wrist (14.3%), knee (9.5%) and foot-foot the wrist (7.1%). In the survey study, the general condition of the employees was evaluated and musculoskeletal disorders related to work were evaluated. In this evaluation, the most risky ergonomic body areas were as neck, back and waist.