p-hidroksibenzaldehit türevli azo-imin bileşiklerinin ester türevlerinin eldesi, spektroskopik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of spectroscopic properties of p-hydroxybyzaldehyte derivative azo-imin compounds of ester derivatives
  1. Tez No: 610142
  2. Yazar: BÜŞRA SAKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ÖZKINALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, birinci basamakta p-hidroksibenziliden anilin sentezi ve ikinci basamakta p-hidroksibenziliden anilin ile p-metil anilin, p-hidroksi anilin, p-klor anilin, p-flor anilin, anilin, p-nitroanilin diazonyum tuzları ile kenetlenme tepkimesi sonucu azo-imin gruplu boyarmaddelerin eldesi gerçekleştirilmiştir. Üçüncü basamakta elde edilen boyarmaddelerin inert atmosferde önce metalik sodyum ve daha sonra akriloil klorür ile etkileştirilmesi sonucu (E)-4-[[[4-[4'-metil fenilazo) fenil] imino] metil] fenil-2-propenoat, (E)-4-[[[4-[4'-hidroksi fenilazo) fenil] imino] metil] fenil-2-propenoat, (E)-4-[[[4-(fenilazo) fenil] imino] metil] -fenil-2-propenoat, (E)-4-[[[4-[4'-kloro fenilazo) fenil] imino] metil] fenil-2-propenoat, (E)-4-[[[4-[4'-nitro fenilazo) fenil] imino] metil] fenil-2-propenoat içeren altı yeni azo-azometin boyarmaddeleri sentezlenmiştir. Bu bileşiklerin, erime noktası, elementel, UV-Vis ve IR analizlerinin yanı sıra, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopileri ile yapıları aydınlatılmıştır. Ayrıca, deneysel veriler, yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) hesaplamaları ile desteklenmiştir. Bileşiklerin FT-IR ve UV-Vis spektrumları ile ilgili deneysel veriler teorik sonuçlarla karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Bileşiklerin temel durum geometrileri 6-311++g(2d,2p) temel seti ile B3LYP hibrit fonksiyoneli kullanılarak belirlenmiştir. DFT kullanılarak sınır moleküler yörünge enerjileri, bant aralığı enerjileri, kimyasal sertlik ve elektronegatiflik gibi bazı kimyasal reaktivite parametreleri hesaplanmış ve deneysel veriler ile karşılaştırılmıştır. Çözücülerin dipol momenti ve polariteleri ile bileşiklerin absorpsiyon dalga boyu arasında önemli bir ilişki gözlenmiştir. Azo-azometin boyarmaddelerinin akriloil türevleri, 1:1 Molar oranında metalik sodyum ve akrilol klorür ile etkileştirilerekelde edilmiş ve yapıları elementel analiz, IR, UV-Vis, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopisi kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in the first step azo dyes containing an imine group were synthesized by coupling p-Hydroxybenzylidene aniline with the diazonium salts of p-Toluidine, 4-aminophenol, aniline, p-Chloroaniline, p-Fluoroaniline and p-Nitroaniline. In the third step six new azo-azomethine dyes containing acryloyl group, (E)-4-[[[4-[4'-methylphenylazo)phenyl]imino]methyl]phenyl-2-propenoat, (E)-4-[[[4-[4'-hydroxy-phenylazo)phenyl]imino]methyl]phenyl-2-propenoat, (E)-4-[[[4-(phenylazo)phenyl]-imino] methyl] -phenyl-2-propenoat, (E)-4-[[[4-[4'-chlorophenylazo) phenyl] imino]-methyl] phenyl-2-propenoat, (E)-4-[[[4-[4'-nitrophenylazo)phenyl]imino]-methyl] phenyl-2-propenoat were synthesized. The compounds were characterized by melting point, elemental, UV-Vis and IR analyses as well as 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopies. Moreover, the experimental data were supplemented with density functional theory (DFT) calculations. The experimental data on FT-IR and UV–Vis spectra of the compounds were compared with theoretical results. The DFT calculations were performed to obtain the ground state geometries of the compounds using the B3LYP hybrid functional level with 6-311++g(2d,2p) basis set. Frontier molecular orbital energies, band gap energies and some chemical reactivity parameters, such as chemical hardness and electronegativity, were calculated and compared with experimental values. A significant correlation was observed between the dipole moment and polarities of the solvents and the absorption wavelength of the compounds. The acryloyl derivatives of the azo-azomethine dyes were prepared with metallic sodium and acryloyl chloride in 1:1 Molar ratio.