St segment yükselmeli miyokart enfarktüsü tanısı alan hastalarda acil servise başvuru anındaki CHS₂DS₂-vasc skoru ile hastane içi major olumsuz kardiyovasküler olaylar arasındaki ilişki
Relationship between CHA₂DS₂-VASC score on admission to emergency department and in-hospital major adverse cardiovascular events in patients diagnosed with ST-elevation myocardial infarction
- Tez No: 610237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN YÜCEL KARABAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Amaç:STEMI hastaları tanı ve tedavideki gelişmelere rağmen yüksek kardiyovasküler mortaliteye sahiptir. Koroner arter hastalığının geleneksel risk faktörlerinden oluşan CHA₂DS₂-VAScskoru atriyal fibrilasyon hastalarında tromboemboli riskini belirlemek amaçlı oluşturulmuş skorlama sistemidir. Bu çalışmada; acil başvurusu anında kolaylıkla hesaplanabilen CHA₂DS₂-VAScskorunun, koroner anjiyografi uygulanan, atriyal fibrilasyonu olmayan STEMI hastalarında, hastane içi olumsuz sonlanımları öngörmedeki değeri araştırıldı. Metod: Tek merkezli kesitsel bir çalışma olarak düzenlenen çalışmaya,Mart 2017 ile Şubat 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine iskemik semptomlar ile başvuru sonrası akut koroner sendrom tanısı ile hastaneye yatışı yapılan 18 yaş ve üzeri hastalar arasından, elektrokardiyografisinde en az iki komşu derivasyonda ≥1 mm ısrarcı ST segment yükselmesi ve resiprok ST çökmesi olan ve atriyal fibrilasyonu bulunmayan 1933 hasta alınmıştır. Birincil sonlanım noktasını oluşturan hastane içi ölüm, kardiyopulmoner arrest ve serberovasküler olay MACE olarak belirlenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda MACE oranının %10 (193 hasta), hastane içi mortalitenin %9 (169 hasta), kardiyopulmoner arrest oranının %13 (252 hasta) ve serebrovasküler olay oranının ise %1(21 hasta) olduğu saptandı. MACE'in bağımsız prediktörlerini saptamak amacıyla yapılan penalize orantısal odds lojistik regresyon analizindeCHA₂DS₂-VASc skorunun MACE için bağımsız bir prediktör olduğu gösterildi(OR ve %95 GA,2.31[1.37-3.90]; p değeri:0.0016).CHA₂DS₂-VASc skoru regresyon analizinde kategorilere ayrılmadan sürekli değişken olarak alınmış olup, CHA₂DS₂-VASc skoru ile MACE arasındaki ilişkinin lineer olduğu gösterildi. Ayrıca nabız sayısı (OR ve %95 GA, 1.56[0.97- 2.50]; p değeri:0.0242), killip sınıfı (OR ve %95 GA, 24.19[10.74-54.46]; p değeri
Özet (Çeviri)
Aim: STEMI patients have high cardiovascular mortality despite improvements in diagnosis and treatment. CHA₂DS₂-VASc scoring system, which includes traditional risk factors of coronary artery disease, is created to determine the risk of thromboembolism in patients with atrial fibrillation.In this study; the value of CHA₂DS₂-VASc score, which can be calculated easily on admission, was evaluated for predicting in-hospital adverse outcomes in STEMI patients without atrial fibrillation who underwent coronary angiography. Method: This study was designed as a single center cross-sectional study. STUDY population was chosen from patients older than 18 years old who admitted to emergency department of Dr Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital between march 2017 and february 2019 with symptoms suggesting myocardial ischemia who diagnosed as STEMI without atrial fibrillation. 1933 patients met these criteria and were enrolled to the study.Primary end points include in-hospital death, cardiopulmonary arrest and cerebrovascular accident and were identified as MACE Results: In our study, it was resulted that MACE rate was 10% (193 patients), in-hospital mortality rate was 9% (169 patients), cardiopulmonary arrest rate was 13% (252 patients) and cerebrovascular accident rate was 1% (21 patients). In proportional logistic regression analysis, CHA₂DS₂-VASc score was an independent predictor for MACE (OR and CI 95%, 2.31[1.37-3.90]; p value:0.0016). In the regression analysis, the CHA₂DS₂-VASc score was taken as an uncatagorized continuous variable, and the relationship between the CHA₂DS₂-VASc score and MACE was observed to be linear. Additionally heart rate (OR and 95% CI, 1.56 [0.97- 2.50]; p value: 0.0242), killip class on admission (OR and 95% CI, 24.19[10.74-54.46]; p value