St segment yükselmeli miyokard enfarktüsü nedeniyle primer perkutan girişim uygulanan hastalarda klinik syntax skoru'nun uzun dönem prognoza etkisi
The value of the clinical syntax score in predicting long-term prognosis in patients with st-segment elevation myocardial infarction who have undergone primary percutaneous coronary intervention
  1. Tez No: 650911
  2. Yazar: GÖKHAN ÇETİNKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT MESUT DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Kardiyoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ TIMI ve GRACE skorları gibiprimerperkutan girişim (p-PKG) yapılan hastalarda koroner arter hastalığının anjiografik özellikleri ve kompleksliğini gösteren SYNTAX Skoru da (SS) uzun dönem prognozu tahmin etmekte kullanılmaktadır. Bu çalışma ST yükselmeli miyokard enfarktüsü (STYME) nedeniyle p-PKG yapılan hastalarda Klinik SYNTAX Skoru(KSS)' nun 1 yılın üzerindeki takipte prognozu belirlemedeki yerini göstermek amacıyla planlanmıştır. YÖNTEM İ.Ü. Kardiyoloji Enstitüsü'nde Mart 2011-Şubat 2014 tarihleri arasında acil servise göğüs ağrısı şikayeti ile başvurup STYME tanısı konan ve p- PKG yapılan 433 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. KSS, SS ve modifiye ACEF (yaş, kreatinin, ejeksiyonfraksiyonu) skorunun çarpımıyla hesaplandı. SS ise işlemin başlangıcındaki görüntülerden elde edildi. Birincil sonlanım noktalarının ön gördürücülerini belirlemek kullanılarak multivaryantcox regresyon analizi yapıldı.Birincil ve ikincil sonlanım noktalarının uzun dönem takipleri, kaplan mayer eğrileri ile değerlendirildi. Birincil sonlanım noktasında KSS, SS ve ACEF skorlarında duyarlılık ve özgüllüğün belirlenmesi için ROC analizi yapıldı. BULGULAR Hastalar KSS' na göre KSS ≤14 (n=141), 14< KSS≤26 (n=144) ve KSS> 26 (n=148) olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Birincil klinik sonlanım noktamız olan ölüm, miyokart enfarktüsü ve serebrovasküler olayın 15 aylık takipte görülme sıklığı KSS≤14 için % 11.3, 14< KSS≤26 için %16, KSS>26 içinse %45' di. Log-rank testinde 15 aylık takipte klinik sonlanım noktaları için çizilen eğrilerde gruplar arasında KSS>26 için anlamlı farklılık mevcuttu.(p 26 olması da tüm nedenlere bağlı ölüm, miyokart enfarktüsü ve serebrovasküler olay için bağımsız ön gördürücü olarak tespit edildi. ( OR 4.48, %95 G.A 1.56-12.89, p =0.005) ROC analizinde KSS, SS ve ACEF skoru için eğri altında kalan alan değeri sırasıyla 0.75, 0.68 ve 0.71' dir.( p< 0,001) SONUÇ KSS STYME nedeniyle primer PKG uygulanan hastalardauzun dönem prognozu göstermede SS ve ACEF skoruna daha üstündür.KSS, STYME hasta grubu gibi riskli bir populasyonda tüm nedenlere bağlı ölüm, ME, SVO, tekrar revaskülarizasyon ve hastaneye yatış gibi klinik sonlanım noktalarını ön gördürücü olabilir.
Özet (Çeviri)
Background: SYNTAX Score (SS), as well as TIMI and GRACE risk scores, shows the angiographic features and complexity of coronary artery disease and also predicts long-term prognosis in patients undergoing primary percutaneous intervention (p-PCI). The Clinical SS (CSS) combines anatomical and clinical risk assessment. This study was designated to evaluate the efficacy of CSS as a predictor of prognosis in patients with ST elevation myocardial infarction (STEMI) undergoing p-PCI . Methods: 433 patients who were admitted to the emergency department of Istanbul University Cardiology Institute with chest pain and underwent p-PCI with STEMI diagnosis, between March 2011 and February 2014, were evaluated retrospectively. CSS was calculated by multiplying the anatomically derived SS with modified ACEF (age, creatinine, ejection fraction) score. SS was calculated by the images obtained at the beginning of the procedure. Multivariate cox regression analysis was performed using determination of predictors of primary endpoints. Long-term follow-up of primary and secondary endpoints were assessed with Kaplan-Meier curves. ROC analysis was performed to determine the sensitivity and specificity of KSS, SS and ACEF scores in terms of the primary endpoint. Patients were divided into tertiles according to the CSS: CSS(Low)≤14 (n=141), 1426 (n=148). The primary endpoints were defined as all-cause mortality, myocardial infarction (MI), and cerebrovascular events (CVE) over 15 months' follow-up. Results: The incidence of combined death, myocardial infarction, and cerebrovascular event, which is our primary clinical endpoint, was 11.3% for CSS≤14, 16% for 14 26 , at 15-month follow-up. Log-rank test showed that the CSS>26 group had a significantly higher incidence of clinical endpoints among groups at 15-month follow-up (p 26 was identified as an independent predictor of all-cause mortality, MI and CVE. (OR 4.48, 95% CI 1.56-12.89, p = 0.005) In ROC analysis, the area under the curves for CSS, SS and ACEF scores were 0.75, 0.68 and 0.71, respectively.