TÜSİAD'ın ekonomi ve demokrasi söylemleri: 2011-2016 dönemi incelemesi
TUSİAD's discourses of economy and democracy: period review 2011-2016
- Tez No: 610247
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH TOPCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İnsan sosyal bir varlıktır. Doğar, büyür, yaşar ve ölür. Yaşamı boyunca türlü zorluklara, acılara, hastalıklara, sıkıntılara göğüs gerer. İnsan doğası gereği, yaşamı boyunca sevincini ve üzüntüsünü paylaşacak diğer bireylere her zaman ihtiyaç duyar. Yaşantısını devam ettirebilmek için diğer insanlara ihtiyaç duyan kişi, bireyden başlayıp aileye, daha sonra topluma, millete, devlete ve dünyaya yayılan açılımı ile devam eden topluluklar kurar. Şu an karşılaştığınız ilk kişiye nasıl bir toplum veya devlette yaşamak istersiniz? diye soru yönelttiğiniz zaman alınacak cevaplar üç aşağı beş yukarı benzer nitelikte olduğu görülecektir. Cevap olarak, hakların eşit pay edildiği, daha müreffeh ve adil bir yönetim anlayışını benimsemiş bir toplumda yaşamak isterim vb. cevapların alınacağı görülebilmektedir. Bunun için de çağlar boyunca mücadele edilmiş ve uygun sistem arayışları içerisinde olunduğu görülmüştür. Bu sebepten dolayı bu çalışmada halk yönetimi manasına gelen demokrasiyi ve bu yönetim tarzının pekişmesinde sivil toplum kuruluşlarının öneminin ne derece etkili olduğunu ortaya çıkarmak adına TÜSİAD örneği ele alınmıştır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin en önemli sivil toplum kuruluşlarından olan TÜSİAD incelenecek ve Türkiye ölçeğinde 2011-2016 yılları arasında yaptığı demokrasi ve ekonomi söylemleri ile katkısını ortaya koyacak ve demokrasinin pekişmesindeki etkinliği ölçülmeye çalışılacaktır. Anahtar Kelimeler; Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Sivil Toplum Kuruluşu (STK), Demokrasi, Ekonomi.
Özet (Çeviri)
Human is a social being. He is born, grows up, ages and then dies. He confronts various kinds of challenges, pains, diseases and troubles throughout his life. Humans, by nature, always need other individuals to share their joy and sorrow throughout their lives. A person in need of other people to manage to maintain his life, forms societies by expanding firstly with an individual and then family, and respectively community, nation, state and the world. If we asked the question '' What kind of a society or state would you like to live in? to anyone now, the answers might be approximately similar. You would highly get the answer as ''I would like to live in a society adopting a more prosperous and fair regime and where rights are equally recognized. Therefore, viable governmental systems have been desired and contended for ages. For this reason, TUSIAD sample examined in this study in order to find out democracy, whıch means public governance and to what extent the importane of non-governmental organizations in the consolidation of this governmental style is effective. We will examine TUSIAD as one of the most important non-governmental organizations of the Republic of Turkey and in the country-based scale and we will put forward the reports and rhetoric on democracy and economic discourse between the years 2011-2016 and determine its impact on the reinforcement of democracy. Keywords; Turkish Industry and Business Association (TUSIAD), Non-governmental Organization (NGO), Democracy, Economics.