TCMB döviz kuru ve kredi kanalı: 2010-2018 yılları arası bir uygulama
TCMB exchange rate and credit channel: an application between 2010 to 2018
- Tez No: 610251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERUDUN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrarı sağlamak üzere çeşitli araçlarla piyasalara müdahale etmektedir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının çeşitli araçları kullanarak yaptığı ayarlamaların reel piyasalara aktarıldığı sisteme parasal aktarım mekanizması denilmektedir. 2008 Küresel Finans Krizi'nin ardından ortaya çıkan araç ve politika yetersizliğini gidermek ve temel olarak fiyat istikrarının yanında finansal istikrarı da sağlamak üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası makro ihtiyati politikalar uygulamaya başlamıştır. Bu bağlamda ön plana çıkan aktarım mekanizmalarından kredi kanalı ve döviz kuru kanalı tam da makro ihtiyati politikaların uygulanmaya başlandığı 2010 yılı başlangıç yılı alınarak çalışmaya konu edilmiştir. Çalışmanın amacı döviz kuru ve kredi kanalının Türkiye'de etkinliğini yani Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının politikalarını reel piyasalara aktarmadaki başarısını test etmektir. Bu bağlamda Ocak 2010-Aralık 2018 döneminin aylık frekanstaki verileri E-Views programı kullanılarak VAR modeliyle analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda Türkiye'de döviz kuru kanalının tamamen çalıştığı, kredi kanalının ise kısmen çalıştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish Central Bank is to intervene in the market by various means to ensure price stability and financial stability. Turkish Central Bank is using various tool to make adjustments for transferred to the real market system is called the monetary transmission mechanism. Following 2008 Global Financial Crisis in the car and then to address the fundamental policy failure such as price and financial stability Central Bank of the Republic of Turkey to ensure the stability of macro-prudential policies were next adopted. In this context, the credit channel and exchange rate channel, one of the prominent transfer mechanisms, were taken into consideration as the beginning of 2010, when macro prudential policies were implemented. The purpose of the study is the effectiveness of the exchange rate and credit channels that the policies of the Turkish Central Bank in Turkey is to test its success in the transfer to the real market. In this context, monthly frequency data of January 2010-December 2018 period were analyzed by VAR model using E-Views program. According to the results of the exchange rate channel it works entirely in Turkey and the credit channel has reached the conclusion that partially works.