Hipoksik iskemik ensefalopati tanısıyla yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenen bebeklerde yenidoğan işitme tarama testlerinin sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the results of newborn hearing screening tests in infants who were followed up in the neonatal intensive care unit with the diagnosis of hypoxic ischemic encephalopathy
- Tez No: 610253
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ZENCİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Hipoksik iskemik ensefalopati (HİE), ciddi bir santral sinir sistemi hasarı nedenidir ve işitme kaybı yapabilir. Bu araştırmada HİE tanısı ile yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatırılarak izlenen bebeklerde yenidoğan işitme tarama testlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. HİE tanılı hastalarda işitme kaybı sıklığının belirlenmesi, HİE evrelerine göre işitme kaybının karşılaştırılması, hipotermi tedavisi ile işitme kaybı arasında herhangi bir ilişki olup olmadığının belirlenmesi, işitme kaybı için risk faktörlerinin belirlemesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Geriye dönük olarak Ocak 2007-Haziran 2018 yılları arasında SBÜ Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenen HİE tanılı bebeklerde işitme tarama testleri değerlendirildi. Çalışmaya HİE tanısı ile yatıp, birinci ve ikinci tarama sonuçları olup, işitme kaybı olup olmadığı kesin olarak belirlenen tüm hastalar alındı. Hastaların demografik özellikleri ve aile öyküleri, prenatal, natal ve postnatal izlemleri elektronik hasta kayıtlarından değerlendirildi. Canlandırma öyküsü, kord kan gazı, 5. dakika APGAR skoru, HİE evresi, aldığı tedaviler (hipotermi, mekanik ventilasyon, antikonvülzan kullanımı), laboratuar (AST, ALT, kreatinin, kreatinin kinaz ekokardiyografi, kan kültürü, transfontonel USG, hipoglisemi) bulguları, ilk İTT, var ise ikinci İTT sonuçları ve yapılma zamanları ve işitme kaybı olup olmadığı değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 20'si (%13,2) hafif, 108'i (%71,5) orta ve 23'ü (%15,2) ağır HİE tanısı ile takip edilen toplam 151 hasta alındı. Birinci işitme tarama testinden 131 hasta geçmişti (%86,8). İlk İTT'den kalan 20 olgudan 9'u (%45) ikinci İTT'den geçmişti. İkinci İTT'den kalan 11 bebekten 9'unda (%81,8) işitme kaybı saptanırken, bu olguların 4'üne (%44) işitme cihazı gerekirken, 5'ine (%56) gerekmediği belirlendi. Çalışmamızda hafif HİE olgularının tümü ilk İTT'nden geçmişti. Orta ve ağır HİE tanılı hastalarda işitme kaybı %6,9 bulundu. İlk İTT'den kalma riskini HİE Evre 3 olma durumunun HİE Evre 2 olma durumuna göre 3,2 kat [OR: 3,197 %95 GA: (1,107-9,233, P= 0.020)], APGAR skorunun 5'in altına olması, 5 ve üzerinde olma durumuna göre 8,4 kat [OR: 8,372 %95 GA: (1,816-38,596, P= 0.002)] arttırdığı bulundu. Transfontonel ultrasonda patolojik bulgusu olanların, olmayanlara göre 2. İTT'den kalma riskini 1,8 kat [OR: 1,8 %95 GA: (1,069-3,144), p= 0.038] arttırdığı belirlendi. İşitme kaybı olan ve olmayan gruplar arasında hipotermi tedavisi alma\almama açısından anlamlı farklılık bulunmadı (p=0,91). İşitme kaybı riskini HİE Evre 3 olma durumunun HİE Evre 2 olma durumuna göre 7,2 kat [OR:7,246 %95 GA: (1,769-29,411, P= 0.004)], mekanik ventilatörde 5 ve üzeri izlemin, 5 günün altında izlem durumuna göre 11,5 kat [OR:11,494 %95 GA: (1,381-999,898, P= 0.006)], kretinin>1,5 mg/dl olmasının 4 kat arttırdığı bulundu [OR:4,082, %95 GA: (1,007-16,667 P= 0.005)]. Sonuç: Hipoksik iskemik ensefalopatili hastalarda işitme tarama testlerinin değerlendirildiği bu çalışmamızda HİE evresinin 3 olması, hastaların mekanik ventilatörde 5 gün ve üzerinde izleminin gerekmesi, ilk İTT'den kalması ve kreatinin>1,5 mg/dl olması işitme kaybı açısından bağımsız risk faktörleri olarak belirlenirken, hipoterminin işitme kaybı üzerine koruyucu etkisi gösterilemedi. Bu hastaların yoğun bakım yatışları esnasından özellikle işitme kaybına etki edebilecek diğer risk faktörleri açısından da dikkatle monitorize edilmeleri, taburculukları sonrasında da işitme kaybı açısından çok yakın izlenmeleri gerektiğini vurgulandı. ANAHTAR KELİMELER: Hipoksik iskemik ensefalopati, yenidoğan işitme kaybı, hipotermi tedavisi
Özet (Çeviri)
Aim: Hypoxic ischemic encephalopathy (HIE) is a serious cause of central nervous system damage and may cause hearing loss. The aim of this study was to evaluate the neonatal hearing screening tests in infants who were hospitalized in the neonatal intensive care unit with the diagnosis of HIE. The aim of this study was to determine the frequency of hearing loss in patients with HIE, to compare hearing loss according to HIE stages, to determine whether there is any relationship between hypothermia treatment and hearing loss, and to determine risk factors for hearing loss. Materials and Methods: Between January 2007 and June 2018, retrospectively. Sami Ulus Maternity, Child Health and Diseases Education and Research Hospital, neonatal intensive care unit, HIE screening tests were evaluated. All patients who were hospitalized with the diagnosis of HIE and whose first and second hearing screening results were determined and whether there was any hearing loss were included in the study. The demographic characteristics, family history, prenatal, natal and postnatal follow-up of the patients were evaluated from the electronic patient records. resuscitation history, cord blood gas, 5th minute APGAR score, HIE stage, treatments (hypothermia, mechanical ventilation, anticonvulsant use), laboratory (AST, ALT, creatinine, creatinine kinase echocardiography, blood culture, transfontonel USG, hypoglycemia) findings, first hearing screening test, second hearing screening test results, if any, and whether or not hearing loss was evaluated. Results: A total of 151 patients, 20 (13.2%) with mild, 108 (71.5%) with moderate and 23 (15.2%) with severe HIE were included in the study. 131 patients (86.8%) passed the first hearing screening test. Nine (45%) of the remaining 20 patients who had undergone the first hearing screening test had passed the second hearing screening test. Hearing loss was found in 9 (81.8%) of the 11 babies remaining from the second hearing screening test, 4 (44%) of these cases required hearing aid and 5 (56%) were not required. In our study, all mild HIE cases underwent the first hearing screening test. Hearing loss was found to be 6.9% in patients with moderate and severe HIE. The risk of HIE being Stage 3 from staying at the 1st hearing screening test is 3.2 times [OR: 3,197 95% CI: (1,107-9,233, P = 0.020)], with an APGAR score below 5, 5 and higher than the first hearing screening test by 8.4 times [OR: 8,372 95% CI: (1,816-38,596, P = 0.002)]. It was found that those who had pathological findings on transfontonal ultrasound increased the risk of 2nd hearing screening test 1.8 times [OR: 1.8 95% CI: (1,069-3,144), p = 0.038]. No statistically significant difference was found between the groups with and without hearing loss in terms of receiving / not receiving hypothermia treatment (p = 0.91). It was found that HIE grade 3 increased the risk of hearing loss by 7.2 times [OR: 7.246 95% CI: (1,769-29,411, P = 0.004)] compared to HIE grade 2 status. It was found that 5 and more follow-up in mechanical ventilator increased the risk of hearing loss by 11.5 times [OR: 11.494 95% CI: (1,381-999,898, P = 0.006)] according to the follow-up status under 5 days. It was found that creatinine> 1.5 mg / dl increased hearing loss 4 times [OR: 4,082, 95% CI: (1,007-16,667 P = 0.005)]. Conclusion: In this study, we evaluated hearing screening tests in patients with hypoxic ischemic encephalopathy. There was no protective effect on hearing loss. It was emphasized that these patients should be carefully monitored in terms of other risk factors that may affect hearing loss during their intensive care stay and they should be monitored very closely in terms of hearing loss after discharge. KEY WORDS: Hypoxic-ischemic encephalopathy, newborn hearing impairment, hypothermi.