fuzzy antinormlu uzaylar
fuzzy antinormed spaces
  1. Tez No: 610353
  2. Yazar: ELİF SANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında; fuzzy antinormla elde edilen fuzzy antinormlu uzaylar ve özellikleri ele alınmıştır. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde girişe yer verilmiştir. İkinci bölümde t-conorm tanımı ile, Bag ve Samanta' nın verdiği fuzzy antinorm tanımı verilmiştir. Üçüncü bölümde daha önce verilen fuzzy antinorm tanımı genelleştirilmiştir. Antinormlu lineer uzay örnekleri incelenmiştir. T-conorm ile fuzzy antinormlu lineer uzay üzerinde ‖x‖_α norm tanımlanmıştır. Dördüncü bölümde antinorm tanımına göre fuzzy α anti yakınsaklık, fuzzy α anti Cauchy dizisi, fuzzy α anti tamlık tanımları ve ilgili teoremler verilmiştir. Beşinci bölümde fuzzy anti süreklilik çeşitleri ve aralarındaki ilişkiler verildi. Ayrıca fuzzy anti sınırlılık çeşitleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; Fuzzy antinormed spaces and their properties obtained by fuzzy antinormed are discussed. The thesis consists of five chapters. In the first chapter, introduction is given. In the second part, the definition of t-conorm is given by the definition of fuzzy antinormed by Bag and Samanta. In the third chapter, the fuzzy antinormed definition given earlier is generalized. Antinormed linear space samples were investigated. ‖x‖_α norm is defined on the fuzzy antinormous linear space with T-conorm. In the fourth chapter, fuzzy α anti convergence, fuzzy α anti Cauchy sequence, fuzzy α anti complentenes definitions and related theorems are given according to antinorm definition. In the fifth chapter, fuzzy anti continuity types and relationships between them were given. Also, fuzzy anti limitation varieties were given.