Bir füzenin otopilotu için doğrusal olmayan kayan sektör kontrolcü tasarımı
Nonlinear sliding sector controller for missile autopilot design
- Tez No: 610354
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN UYMAZ SALAMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Füzenin uçuşu sırasında çevresel etkiler veya füzenin dinamiğinden dolayı oluşan bozucu etkiler oto-pilota beklenmeyen sinyaller yollayabilmektedir. Oluşan bu istenmeyen etkilerin uçuş esnasında kontrol altında tutulabilmesi için günümüze kadar gelen süreçte Kayan Kipli Kontrolcü (KKK), Durum Bağımlı Doğrusal Olmayan Kontrolcü (DBDOK), Durum Bağımlı Riccati Denklemi (DBRD) tabanlı Kontrolcü, Kayan Sektör Kontrolcü (KSK) gibi çeşitli yöntemler kullanılmıştır. Kayan Sektör Kontrolcüler (KSK), Kayan Kipli Kontrolcülerdeki (KKK) çıtırtı probleminin çözümü için yapılan çalışmalarda ortaya çıkmıştır ve Kayan Sektör Kontrolcü metodunun kontrol sinyallerinin Kayan Kipli Kontrolcülerdekine göre daha yumuşak olduğu yapılan çalışmalar ile gösterilmiştir. Bu tez çalışmasında Durum Bağımlı Riccati Denklemi (DBRD) ve Kayan Sektör (KS) kontrolcülerini içeren yeni bir Anahtarlamalı Kontrolcü (AK) metodu geliştirilmiştir. Bu yeni yöntem ile Kayan Sektörün oluşturulması ve tasarlanan Anahtarlamalı Kontrolcü ile doğrusal olmayan sistem yörüngelerinin yönlendirildiği gösterilmiştir. Çalışmada yeni yöntem ile tasarlanan sektör, Kayan Sektör Kontrolcü tasarım yöntemindekinin aksine tek parça olarak oluşturulmuştur. Önerilen yeni yöntemin performansı ve gürbüzlüğü farklı senaryolar ile bilgisayar tabanlı benzetimler ile gösterilmiş ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the flight of the missile, disruptive effects which arise from environmental factors and/or missile dynamics may send unexpected signals to auto-pilot systems. In order to keep these undesired effects under control during the flight of the missile, various techniques such as Sliding Mode Controller (SMC), State Dependent Nonlinear Controller, State Dependent Riccati Equation based controllers have been used up to now. Sliding Sector Controllers were discovered while researches carried on to eliminate chattering phenomenon of Sliding Mode Controllers and by the help of these studies, it has been showed that created signals by Sliding Sector Controller's method are smoother than that of Sliding Mode Controller's. In this thesis study, a novel Switched Controller Method which comprises State Dependent Riccati Equation and Sliding Sector Controller was developed. With the help of the proposed method together with the generation of the Sliding Sector, it has been shown that nonlinear system trajectories have been directed by Switching Controller. In this study, the sector designed with a new method is constituted as a single part, in contrast to the parts in Sliding Sector Controller design method. Performance and robustness of the proposed method was tested by computer-based simulations with different scenarios and successful results were obtained.