Verbascum armenum BOISS. ET KOTSCHY var. armenum BOISS. ET KOTSCHY bitkisinin biyolojik aktivitesi
Biological activity of Verbascum armenum BOISS. ET KOTSCHY var. armenum BOISS. ET KOTSCHY
- Tez No: 610364
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA AÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada ülkemiz için endemik olan Verbascum armenum BOISS. ET KOTSCHY var. armenum BOISS. ET KOTSCHY bitkisinin biyolojik aktivitesinin araştırılması amaçlanmıştır. Bitkinin metanol ve etanol özütleri üzerinde antimikrobiyal, antifungal, antioksidan aktivite ve DNA ile etkileşim çalışmaları yapılmıştır. Antimikrobiyal aktivitesini belirlemek için agar difüzyon ve MİK yöntemleri kullanılmıştır. Metanol ve etanol özütlerinin 100 mg/ml ve 200 mg/ ml'lik iki farklı konsantrasyonları hazırlanmıştır. Çalışma sonucunda, metanol ve etanol özütünün B. cereus NRRL B-3711, B. subtilis ATCC 6633, S. aureus ATCC 25923 ve K. pneumoniae ATCC 13883 bakteri suşları üzerinde antimikrobiyal etki gösterdiği belirlenmiştir. İki özüt de çalışmada kullanılan mayalar üzerinde etki göstermemiştir. Özütlerin antioksidan etkileri 2,2'-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) radikali süpürücü aktivite ve Folin-Ciocalteau reaktifli fenolik içerik tayiniyle in vitro olarak incelenmiştir. Metanol özütü için IC50 değeri 50,15±3,08 µg/ml, etanol özütü için 58,52±0,88 µg/ml olarak ölçülmüştür. V. armenum bitkisinin toplam fenolik madde içeriği etanol özütü için; 97,87±4,40 µg GAE/mg olduğu, metanol özütü için 80,75±2,64 µg GAE/mg olarak hesaplanmıştır. Bitkinin pBR322 plazmit DNA üzerine etkisi agaroz jel elektroforez yöntemi ile incelenmiştir. Konsantrasyon farkına ve inkübasyon süresine bağlı olarak, DNA'yı kesme şeklinde etki gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak V. armenum bitkisinin yüksek antioksidan kapasitesine sahip olduğu ve DNA üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle çalışmada kullandığımız bu bitki potansiyel ilaç kategorisinde değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is researching the biological activity of endemic plant Verbascum armenum Boiss. & Kotschy var. armenum. Agar well diffusion and minimum inhibition concentration (MIC) methods were used to evaluate antimicrobial effects. Two different consantration -100 mg/ml and 200 mg/ml- were prepared for the methanol and ethanol extracts. Both methanol and ethanol extract of two concentrations were shown antimicrobial activity against B. cereus NRRL B-3711, B. subtilis ATCC 6633, S. aureus ATCC 25923 ve K. pneumoniae ATCC 13883. But the extracts had not any antimicrobial activity against tested candidal strains. The extracts were subjected for in vitro antioxidant activity evaluation by the 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) scavenging activity and total phenolic contents. According to the results, the methanol extract (IC50: 50,15±3,08 µg/ml) and etanol extract (IC50: 58,52±0,88 µg/ml). Total phenolic contents of the ethanol and methanol extract were found to be 97,87±4,40 and 80,75±2,64 µg GAE/mg respectively. Agarose gel electrophoresis were used to analyze interaction of methanol extract of plant and pBR322 plasmid DNA. Methanol extracts showed effects on DNA depending on concentration. Consequently this study infered that V. armenum has a valuable antioxidant capacity and effection of DNA thus it can be considered as a potential drug.