Rutil TiO2 (100) yüzeyinin elektriksel ve optik özellikleri: yoğunluk fonksiyon teorisi (YFT) hesaplamaları
Rutile TiO2 (100) surface electrical and optical properties:Density function theory (DFT) calculations
- Tez No: 610448
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, rutil-TiO2 ince filminin elektronik özelliklerinin yüzey atomlarına bağlı değişimi kuantum mekaniksel bir hesaplama tekniği olan Yoğunluk Fonksiyon Tekniği (YFT)'yi temel alan CASTEP paket programı kullanılarak belirlenmiştir. Tüm hesaplamalarda, YFT içerisinde iyon-elektron etkileşmeleri sözde potansiyel ve değiş tokuş korelasyon fonksiyonu GGA-PW91 ile tanımlanmıştır. TiO2 ilkel hücresi ve 1x1 (100) yüzeyi kullanılarak yapılan ön çalışmalar sonucunda kesilme enerjisi 410 eV ve rahatlamış yüzey için tabaka sayısı 7 olarak belirlenmiştir. Oksijenle sonlanmış TiO2 (100) yüzeyinden Oksijen atomlarının uzaklaştırılmasına bağlı olarak elektronik yapıda oluşan değişimler incelendiğinde, rutil-TiO2 (100) yüzeyi Oksijen atomları ile sonlandığında iletken, Titanyum ile sonlandığında yarı iletken özellik sergilediğini göstermiştir. Bilindiği gibi TiO2 kristali teorik olarak 1,857 eV değeri civarında yasak enerji aralığına sahip yarıiletken bir malzemedir. Bu malzemeden üretilen ince filmlerin elektronik yapısının yüzey atomlarına bağlı değişimi, TiO2'nin iyi bir detektör olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the change of electronic properties of the rutile-TiO2 thin film due to surface atoms was determined using the CASTEP software package based on the Density Function Technique (DFT), which is a quantum mechanical calculation technique. In all calculations, ion-electron interactions within the DFT were defined by the so-called potential and exchange-correlation function GGA-PW91. As a result of the preliminary studies using TiO2 primer cell and 1x1 (100) surface, the energy cut-off was determined as 410 eV and the number of layers for the relaxed surface was 7. When the changes in the electronic structure due to the removal of oxygen atoms from the surface of oxygen terminated TiO2 (100) are examined, the rutile-TiO2 (100) surface showed that it exhibits conductive properties when terminated with oxygen atoms and semiconductor properties when terminated with titanium. As is known, TiO2 crystal is theoretically a semiconductor material with a forbidden energy band of around 1,857 eV. The change in the electronic structure of the thin films produced from this material due to surface atoms indicates that TiO2 can be used as a good detector.