Robotik kodlama eğitiminde blok tabanlı kodlama yönteminin ortaokul öğrencilerinin akademik başarısına etkisi
The effect of block-based teaching method on academic achievement of secondary school students in robotic coding training
  1. Tez No: 562699
  2. Yazar: ÖMER FARUK ERAYTAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TEKDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde robotik kodlama eğitiminin blok tabanlı kodlama yöntemi ile verilmesinin akademik başarıya etkisini incelemektir. Araştırmada ön test-son test yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılının birinci döneminde bir devlet okulunun 5. sınıfa devam eden öğrenciler ile gerçekleştirilmiştir. Robotik kodlama eğitimi 10 haftalık bir sürede uygulanmıştır. Çalışma grubu 66'sı deney, 64'ü kontrol grubu olmak üzere toplam 130 öğrenciden oluşmuştur. Deney grubu robotik kodlama eğitimini blok tabanlı (mBlock) kodlama yöntemi ile alırken, kontrol grubu metin tabanlı (Arduino) kodlama yöntemi ile eğitim almıştır. Öğrencilerin ön ve son testteki akademik başarılarının seviyesini belirlemek için araştırma kapsamında Akademik Başarı Testi kullanılmıştır. Araştırma süresince toplanan veriler IBM SPSS Statistics 20.0 yazılımı ile analiz edilmiştir. Toplanan veriler normal dağılım göstermediği için analizler parametrik olmayan (Mann Whitney U ve Wilcoxon İşaretli Sıralar) testleri ile yapılmıştır. Çalışmanın sonunda, elde edilen bulgulara göre blok tabanlı (mBlock) kodlama yöntemi ile öğrenim gören deney grubunun akademik başarısı, metin tabanlı (Arduino) kodlama ile öğrenim gören kontrol grubuna göre daha yüksek çıkmış ve gruplar arasındaki fark deney grubu lehine anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effect of block-based coding on the academic success of the students in the information technologies and software course. There has been used pre-post test semi-experimental research design in the research. The research was carried out with the students in the 5th grade who attended the class from a state school in the first semester in the year of 2018/2019 Education and Training period.The Robotics coding training has been applied in a period of 10 weeks.The sampling of the study was carried out with a total of 130 students, 66 of whom were experimental and 64 of them were control groups. While the experimental group received robotics coding training with block-based (mblock) coding method, the control group was trained with the text-based (Arduino) coding method. To determine the level of students' academic achievement in the pre and post-test the Academic Achievement Test was used.The data gathered throughout the research was analyzed by IBM SPSS Statistics 20.0 software. They were analyzed by nonparametric (Mann Whitney U and Wilcoxon Signed Ranks) tests since the data collected did not show normal distribution. At the end of the research, according to the findings the academic achievement of the experimental group, which was studied by using block-based encoding method, was higher than the control group, which was studied by using text-based encoding (Arduino), and the difference between the groups was found to be significant in favor of the experimental group.