Okul öncesi dönem çocuklarının motivasyon düzeyleri ile baba-çocuk ilişkisi ve bağlanma biçimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between motivation levels of preschool children with father-child relationships and attachment styles
- Tez No: 610543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİDE ÖZBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırma 48-72 aylık çocukların motivasyon düzeyleri ile baba-çocuk ilişkisi ve bağlanma biçimleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2018-2019 eğitim öğretim yılında Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bulunan ilkokula bağlı anasınıfları ve bağımsız anaokullarına devam eden 48-72 aylık çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini evrenden tesadüfî küme örnekleme formülü kullanılarak belirlenmiş 331 çocuk oluşturmaktadır. Veriler“Genel Bilgi Formu”,“Okul Öncesi Çocuklar İçin Motivasyon Ölçeği”,“Çocuk Ebeveyn İlişki Ölçeği (Baba Formu)”ve“Bağlanma Öykü Tamamlama Testi”kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma sonucunda çocukların motivasyon düzeyleri, okul öncesi eğitime 2 yıl devam eden, annesi çalışan, babası profesyonel-yarı profesyonel meslek grubunda olan, babasının öğrenim durumu daha yüksek olan çocukların lehine anlamlı farklılık göstermekte (p0.05). Çocukların baba-çocuk ilişkileri, okul öncesi eğitime 2 yıl devam eden ve babası profesyonel-yarı profesyonel meslek grubunda olan çocukların lehine anlamlı farklılık göstermekte (p0.05). Çocukların bağlanma biçimleri, okul öncesi eğitime 2 yıl devam eden, annesi çalışan, babasının öğrenim durumu daha yüksek olan çocukların lehine anlamlı farklılık göstermekte (p0.05). Ayrıca çocukların motivasyon düzeyleri ile bağlanma biçimleri arasında güvenli bağlanan çocukların lehine anlamlı farklılık saptanmıştır. Motivasyon düzeyleri ile baba-çocuk ilişkisi arasında ise negatif yönde, orta düzeyde ve anlamlı ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to investigate the relationship between motivation levels of 48-72 months old children, father-child relationship and attachment styles. In the research, relational screening model was used. The population of the study consists of 48-72 months old children attending kindergartens connected to primary school and independent kindergartens in the Silvan district of Diyarbakır in the 2018-2019 academic year. The sample of the study consists of 331 children from the universe determined by using random cluster sampling formula. Data were obtained by using“General Information Form”,“The Motivation Scale for Preschool Children”,“Child Parent Relationship Scale (Father form)”and“Attachment Story Completion Test”. As a result of the research, the motivation levels of the children showed a significant difference in favor of the children whose pre-school education continued for 2 years, whose mother was working, the father was in the professional-semiprofessional occupation group and the father's education level was higher (p0.05). The father-child relationship of the children showed a significant difference in favor of the children whose pre-school education lasted 2 years and whose father was in the professional-semiprofessional group (p0.05). The attachment styles of the children showed a significant difference in favor of children whose preschool education continued for 2 years, whose mother was working and the father's education level was higher (p 0.05). In addition, a significant difference was found between the motivation levels and attachment styles of the children in favor of the secure attachment children. There is a negative, moderate and significant relationship between motivation levels and father-child relationship.