Annelerin çocuk yetiştirme tutumları ile okul öncesi dönem çocuklarının motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between child rearing attitudes of mothers and the motivation levels of their preschool children
- Tez No: 700904
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırma annelerin çocuk yetiştirme tutumları ile okul öncesi dönem çocuklarının motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2020-2021 eğitim-öğretim yılı içerisinde Afyonkarahisar il merkezinde bulunan resmi bağımsız anaokulları ve ilkokulların anasınıflarına devam eden 36-72 aylık 352 çocuk ve bu çocukların anneleriyle yürütülmüştür. Araştırmada veri toplamak amacıyla çocuklar ve anneleri hakkında gerekli bilgilere ulaşabilmek için“Çocuk-Aile Genel Bilgi Formu”, annelerinin çocuk yetiştirme tutumlarını belirleyebilmek için“Anne-Baba Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği (ABTÖ-A)”ve çocukların motivasyon düzeylerini belirleyebilmek için“Okul Öncesi Çocuklar İçin Motivasyon Ölçeği (DMQ18)”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programında t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve korelasyon analizi yapılarak analiz edilmiştir. Ayrıca gruplar arası anlamlı fark çıkan maddelerde farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirleyebilmek için Tukey testinden yararlanılmıştır. Yapılan istatistiklerde anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between mothers' child-rearing attitudes and preschool children's motivation levels. The research was carried out with 352 children aged 36-72 months and their mothers who attended the kindergartens of official independent kindergartens and primary schools in Afyonkarahisar city center in the 2020 2021 academic year. In order to collect data in the research;“Child-Family General Information Form”to obtain necessary information about children and their mothers,“Parental Child-rearing Attitudes Scale (ABTS-A)”to determine mothers' child-rearing attitudes, and“Motivation Scale for Preschool Children”to determine children's motivation levels (DMQ18)" was used. The obtained data were analyzed by using t test, One Way Analysis of Variance (ANOVA) and correlation analysis in SPSS package program. The obtained data were analyzed by using t test, One Way Analysis of Variance (ANOVA) and correlation analysis in SPSS package program. In addition, Tukey's test was used to determine between which groups the difference was in the items with a significant difference between the groups. The level of significance in the statistics was determined as 0.05.