Farklı ilave metaller kullanılarak TIG kaynak yöntemi ile birleştirilen 316 L paslanmaz çelik ve L 605 kobalt esaslı süperalaşım levhaların metalurjik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of metallurgical properties of 316 L stainless steel and L-605 cobalt based superalloy sheets joined by tig welding method using different filler metals
- Tez No: 610552
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DURGUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Değişik endüstriyel uygulamalarda farklı özellikteki malzemeleri birleştirmek birçok araştırmacı için ilgi odağı olmuştur. Farklı metallerin kaynak işlemi, tasarım işlemlerinde esnekliği geliştirmek ve malzeme maliyetini azaltmak amacıyla tercih edilebilmektedir. Bu çalışmada, korozyon dayanımının istenildiği ortamlarda genelde tercih edilen 2 mm kalınlığındaki L-605 kobalt esaslı levhalar yine aynı kalınlıktaki 316 L paslanmaz çelik levhalar ile birleştirilmiştir. Birleştirme işlemleri, kobalt esaslı Turbaloy L-605 ve ER 316 L paslanmaz çelik olmak üzere iki farklı ilave metal kullanılarak argon koruyucu gazı atmosferinde TIG kaynak yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca yine 2 mm kalınlığındaki L-605 kobalt esaslı süperalaşım malzemeler yine kobalt esaslı Turbaloy L- 605 ilave teli kullanılarak TIG kaynak yöntemi ile argon koruyucu gazı atmosferinde birleştirilmiş ve elde edilen birleştirmelerin metalurjik özellikleri araştırılmıştır. Elde edilen birleştirmelerden, kullanılan farklı özellikteki ilave metallerin kaynaklı malzemelerin kaynak bölgesine etkilerini görmek amacıyla numuneler hazırlanmış ve bu numunelere mikroyapı karakterizasyonu, mekanik özelliklere etkisini anlamak amacıyla mikrosertlik testi ve nötral tuz püskürtme testi uygulanmıştır. Deneysel çalışmalardan elde edilen veriler birbirleri ile kıyaslanarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Combining different properties of materials in varied industrial applications has been a focus for many researchers. Welding of different metals can be preferred in order to improve flexibility in design process and reduce material cost. In this study, L-605 cobalt-based sheets with a thickness of 2 mm, which is generally preferred in environments where corrosion resistance is desired, are combined with 316 L stainless steel sheets of the same thickness. The joining processes were carried out by the TIG welding method in an argon protective gas atmosphere using two different additive metals, cobalt based Turbaloy L-605 and ER 316 L stainless steel. In addition, L-605 cobalt-based superalloy materials with a thickness of 2 mm were combined with argon protective gas atmosphere by TIG welding method using cobalt-based Turbaloy L-605 additive wire and the metallurgical properties of the resulting assemblies were investigated. Samples were prepared from the resulting assemblies in order to see the effects of the additional metals used in the different properties on the weld zone of the welded materials and these samples were applied to microstructure characterization, microhardness test in order to understand the effect on mechanical properties and neutral salt spray testing. The data obtained from experimental studies are discussed in comparison with each other.