Ankara Tunalı Hilmi Caddesi ve Kuğulu Park'ın sosyal, kültürel ve mekânsal ilişkisinin incelenmesi
Examination of social, cultural and spatial relationship of Ankara Tunalı Hilmi Street and Kuğulu Park
- Tez No: 610582
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 403
Özet
Kentler değişen sosyal, ekonomik, politik ve kültürel değerlerin etkisiyle sürekli bir dönüşüm sürecinin etkisi altındadır. Gündelik yaşam pratikleri, kentsel kamusal mekânların sürdürülebilirliğini desteklemekte; kentsel kamusal mekânlar da sosyal pratiklerin etkisiyle dönüşmektedir. Tüm bu sosyal ilişkiler ağında yer alan kamusal alanlar, kolektif hafızanın ve kent kimliğinin yansıdığı mekânlar haline gelir. Bu çalışmada, Ankara'nın en önemli akslarından biri olan Tunalı Hilmi Caddesi ve ayrılmaz parçası olan Kuğulu Park, kolektif hafıza mekânları olarak ele alınmıştır. Bu alan, kentsel tasarım ilkeleri ve sosyal ve kültürel dönüşümlerin mekânsal izdüşümleri çerçevesinde analiz edilmiştir. Ayrıca çalışma alanının süreç içerisindeki dönüşümleri haritalanmış, 1980'li yıllardan itibaren cadde ve parkı kullananların yaşam tarzları, deneyimleri ve değer değişimleri üzerinden analizler yapılmış ve semt kullanıcıları için önemi sorgulanmıştır. Bu ikili, yalnızca semt ölçeğinde değil, aynı zamanda kent ölçeğinde de hizmet veren önemli bir çekim merkezi haline gelmiş, yıllar boyunca da aynı yoğunluk ve canlılıkta kentin önemli bir bölgesi olmuştur. Günümüzde, büyük şehirlerin çoğunda alışveriş merkezleri, kent yaşamına hâkim olmuş ve popüler kamusal alanlar haline gelmiştir. Buna rağmen semt, kent yaşamında sadece alışveriş programlarıyla değil, aynı zamanda çeşitli kentsel hizmetleri, sosyal ve kültürel faaliyetleri ve etkinlik çeşitliliği ile canlılığını sürdürmektedir. Bu çalışma semtin sahip olduğu mekân kalitesiyle her zaman zengin bir kentsel kamusal yaşam sunmakta olduğunu ve böylece sürdürülebilir bir kent kültürünün de sembolü haline geldiğini belgelemektedir.
Özet (Çeviri)
Cities are under the influence of a continuous transformation process with the changing social, economic, political and cultural values. Everyday life practices support the sustainability of urban public spaces; urban public spaces are also transformed by the influence of social practices. In this network of social relations public spaces become spaces where collective memory and urban identity are reflected. In this study, Tunalı Hilmi Street, which is one of the most important axis of Ankara, and Kuğulu Park, as an integral part of it, are considered as places of collective memory. This area was analyzed within the framework of urban design principles and spatial projections of social and cultural transformations. In addition, the transformation process of the area was mapped, and analyses are made on lifestyles, experiences and value changes of the street and the park since 1980s and their importance for the neighborhood users are questioned. This duo has become an important center of attraction not only on for the district but also for the city, and has been an important district of the city with the same intensity and vitality for years. Today, in most of the big cities, shopping malls dominate the city life and has become popular public spaces. Nevertheless, this neighborhood continues its vitality not only with shopping programs but also with various urban services, social and cultural facilities and diversity of activities. This study proves that the district offers a rich urban public life and thus becomes a symbol of a sustainable urban culture.