Elektrofotografik baskı sisteminde basılmış kağıtların pilyaj ve gofre yapılabilirliklerinin incelenmesi
Investigation of pilating and waferability of papers printed in electrophotographic printing system
- Tez No: 610594
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BİLGE OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Dijital baskı teknolojileri son yıllarda çok hızla gelişmiş ve gelecekte de bu gelişmenin devam edeceği ön görülmektedir. Dijital baskı ofset baskıya pek çok açıdan alternatif olmuştur. Biryandan konvansiyonel (geleneksel) baskı sistemleri varlığını sürdürürken, diğer yandan düşük baskı sayılarında uygun maliyet, yüksek baskı hızı ve baskı kalitesi, ürün çeşitliliği, kişiye özel baskılar, çevre duyarlılığı, esneklik, gibi müşteri odaklı yaklaşımlar sunan dijital baskı teknolojileri hem ekonomik hem de yüksek kaliteli çözümleri ile geleneksel baskı sistemlerinin yerini almıştır. Ayrıca kullanıcı firmaya makine ayarlama hazırlıkları azaltan, ara süreçleri düzenleyen, insan gücünden tasarruf sağlayan ve verimliliği arttıran yenilikler ortaya koyarak, baskı endüstrisinde devrimsel bir etki yaratmıştır. Bu yüzden dijital baskı teknolojisinin fiziksel, kimyasal ve basılabilirlik açısından ve baskı sonrası işlemlerin incelenmesi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada ilk olarak basılabilirlik parametrelerinin en önemlisi olan görüntü kalitesine kağıt yüzey yapısının etkisi incelenmiştir. Daha sonra elektrofotografik sistemle basılmış farklı özellikteki kağıtların baskı yüzeylerine piliyaj ve gofre uygulamaları yapılmıştır. Elektrofotoğrafik baskı sisteminde, kağıtların yüzey yapılarının baskı kalitesini etkileyen en önemli unsur olduğu gözlenmiştir. Elektrofotografik sistemde baskı öncesi ve baskı sonrası süreçlerde rahatlıkla işlemden geçerek istenilen nitelikte ürünler elde edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Digital printing technologies have developed very rapidly at the beginning of the new millennium and it is foreseen that this development will continue in the future. Digital printing has been an alternative to offset printing in many ways. While conventional printing systems continue to exist, digital printing technologies that provide customer-oriented approaches such as low cost printing costs, high print speed and print quality, product variety, personalized prints, environmental sensitivity, flexibility, etc. has replaced traditional printing systems with quality solutions. It has also revolutionized the printing industry by introducing innovations that reduce machine set-up preparations, streamline intermediate processes, save manpower and increase productivity. Therefore, it is important for the physical, chemical and printability of digital printing technology and for the examination of post-printing processes. In this study, firstly, the effect of paper surface structure on image quality, which is the most important of printability parameters, is examined. Then, pleating and embossing were applied to the printing surfaces of the papers with different properties printed by electro-photographic system. In the electro-photographic printing system, it was observed that the surface structures of the papers were the most important factors affecting the print quality. Electrophotographic system can be easily processed in pre-printing and post-printing processes to obtain products of the desired quality.