Tüketim toplumunda dijitalleşen gösteri ve gösterişçilik alanı olarak ınstagram
Digitalized demonstration and instagram as conspicuous consumption area in consumption society
  1. Tez No: 610678
  2. Yazar: ADİLE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET ZEYNEP VARLI GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Küreselleşmenin ve teknolojinin gelişmesinin bir sonucu olarak reklâm ve pazarlama sektörünün topluma dayattığı tüketim ideolojisi, günümüz web tabanlı teknolojilerin hızlı bir biçimde dönüşmesiyle birlikte, yaşam biçimi sunma görevini sosyal medya ağlarına bırakmıştır. Sunulan yaşam tarzlarıyla, tüketim olgusu farklı bir biçimde statü, kimlik, haz gibi kavramlarla ilişkilendirilmiş, bunun neticesinde tüketim kavramı gösteri boyutuna taşınmış ve gösterişçi bir şekle bürünmüştür. Bu bağlamda, çalışmamızda, sosyal medya platformlarından biri olan ve günümüzde durmadan artan kullanıcı sayısıyla Instagram'ın gösteri ve gösterişçi tüketim kavramlarını meşrulaştırmaya uygun bir zemin olduğu görüşü, araştırma evreni olan Instagram üzerinden seçilen 12 kullanıcının paylaşımları incelenerek araştırılacak ve bulgular doğrultusunda sonuç kısmında tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
As a result of technological developments and globalization, consumption ideology and its task of presenting the life style which impose by advertising and marketing sector, replace in social media due to technological development based web technologies in these days. With the lifestyles presented, the phenomenon of consumption has been associated with concepts such as status, identity, and hedonism in a different way. In this context, our study, comes up with that Instagram is one of the social media platforms that is a suitable ground for legitimizing the concepts of demonstration and conspicuous consumption with the increasing number of users today. Thus, the pictures of twelve selected users will get examine on the universe of Instagram through, the research will be analysed and discussed in the conclusion part in accordance with the findings.