Gösteri toplumunun dönüştürücü etkileri bağlamında ınstagram üzerinde mekan önerisi sunan hesapların analizi
An analysis of accounts suggesting venues on instagram the context of the transformative effects of the society of the spectacle
  1. Tez No: 931336
  2. Yazar: SENA NUR GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLENAY PINARBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, gösteri toplumunun ve kültür endüstrisinin dönüştürücü etkilerini inceleyerek Instagram platformu üzerinde mekan önerisi sunan hesapların analizini amaçlamaktadır. Guy Debord'un“Gösteri Toplumu”kuramı bağlamında değerlendirilecek olup, Theodor Adorno'nun“Kültür Endüstrisi”kuramı çerçevesinde, sosyal medyanın bir meta olarak yeniden üretilmesinin, tüketici algısı ve mekan deneyimlerini nasıl şekillendirdiği araştırılacaktır. Araştırma içeriğinde Instagram'da mekan önerisi sunan hesapların içerik üretim süreçleri ve stratejileri incelenecektir. Bu hesaplar, genellikle belirli bir estetik algı etrafında şekillenmekte ve kültür endüstrisinin yönlendirdiği bir gösteri mantığı ile takipçilerine sunulmaktadır. Çalışmada, bu hesapların içeriklerinde kullanılan görsel unsurlar, metinler, etiketler ve yer bildirimleri gibi unsurlar üzerinden, bir mekanın nasıl bir tüketim nesnesine dönüştüğü analiz edilecektir. Söz konusu hesapların takipçileri üzerindeki etkileri ele alınacaktır. Özellikle, kullanıcıların bu hesaplarla etkileşimleri, beğenileri, yorumları ve paylaşım alışkanlıkları incelenerek, gösteri toplumunun Instagram üzerinden nasıl yeniden üretildiği ve yaygınlaştırıldığı tartışılacaktır. Kullanıcıların mekan seçimlerinde bu hesapların yönlendirici rolü, kültür endüstrisinin bireyler üzerindeki etkisini göstermesi açısından kritik öneme sahiptir. Ayrıca, bu hesaplar aracılığıyla sunulan mekanların, gerçek deneyimlerden ziyade, dijital ortamda yaratılan imajlarla nasıl şekillendiği ve tüketime sunulduğu da araştırılacaktır. Sonuç olarak, bu tez, Instagram'da mekan önerisi sunan hesaplar üzerinden gösteri toplumunun ve kültür endüstrisinin bireylerin mekan algısı üzerindeki etkilerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu çalışma, dijitalleşen dünyada, sosyal medya platformlarının kültürel üretim ve tüketim süreçleri üzerindeki etkilerini anlamak için önemli bir katkı sunacaktır. Tezin bulguları, sosyal medya içeriklerinin, bireylerin tüketim alışkanlıkları ve kültürel tercihlerindeki belirleyici rolünü vurgularken, aynı zamanda kültür endüstrisinin dijitalleşen yüzüne dair derinlemesine bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the transformative effects of the society of the spectacle and the culture industry by analyzing Instagram accounts that provide venue recommendations. The research is conducted within the framework of Guy Debord's Society of the Spectacle theory and Theodor Adorno's Culture Industry theory. It explores how social media, as a commodified space, shapes consumer perceptions and venue experiences. The study investigates the content production processes and strategies of Instagram accounts that recommend venues, which are often structured around a specific aesthetic perception and presented to followers through a spectacle-oriented approach influenced by the culture industry. Through an analysis of visual elements, texts, hashtags, and location tags used in these accounts, the research examines how venues are transformed into objects of consumption. The impact of these accounts on their followers is also discussed. In particular, user interactions, such as likes, comments, and sharing habits, are analyzed to understand how the society of the spectacle is reproduced and disseminated through Instagram. The role of these accounts in shaping users' venue choices is critical in demonstrating the influence of the culture industry on individuals. Additionally, the study explores how venues recommended through these accounts are shaped and consumed based on digitally constructed images rather than real-life experiences. Ultimately, this thesis aims to reveal the effects of the society of the spectacle and the culture industry on individuals' perceptions of space through Instagram venue recommendation accounts. The findings provide significant insights into the impact of social media platforms on cultural production and consumption, offering a deeper perspective on the digitalized face of the culture industry.