The exploration of social media usage by university students in Bulawayo for academic purposes
Bulawayo'daki üniversite öğrencilerinin akademik amaçlı sosyal medya kullanım alışkanlıkları üzerine bir araştırma
- Tez No: 610811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Sosyal medyanın tanıtımının, üniversite öğrencilerinin yaşamlarını büyük ölçüde etkilediği makul bir şüphe götürmez. Bugünün üniversite öğrencilerinin çoğunun zamanlarının çoğunu çeşitli sosyal medya platformlarında geçirdiğini fark eden birçok üniversite (özellikle gelişmiş ülkelerde) eğitim sistemlerinde sosyal medyayı benimsemiştir. Ancak, belirtmek gerekir ki, ülkem Zimbabwe gibi çoğu gelişmekte olan ülkede söylenemez çünkü üniversiteler tarafından öğrencilerin sosyal medya kullanımından tam olarak yararlanmalarını sağlamak için çok az şey yapılmıştır. Bu nedenle, bu araştırma çalışması Zimbabwe'nin üniversitelerinden biri olan NUST'ın sosyal medyayı akademik amaçları için nasıl kullandığını araştırdı. Temel olarak, tez NUST öğrencilerinin akademik amaçlı sosyal medya kullanımlarında karşılaştıkları yararları ve zorlukları ana hatlarıyla tartıştı ve bu konuyu ele almayı amaçlayan bazı öneriler sundu. Bu araştırma çalışması için hedef kitle esas olarak cinsiyetleri, yaşları, sosyal statüleri veya fakülteleri ne olursa olsun rastgele seçilen NUST öğrencileriydi. Veri toplamada kullanılan yöntemler anket ve röportajlardı (nitel yöntemler). Anket anketlerine toplam 285 NUST öğrencisi katıldı ve 7 eğitimci ile görüşme yapıldı. Araştırma bulguları, NUST öğrencilerinin sosyal medya varlığının ve akademik amaçlarla kullanımının farkında olduklarını göstermiştir. Bununla birlikte, Zimbabve'deki mevcut ekonomik kriz ve zayıf BİT altyapısı, NUST öğrencilerinin akademik olarak sosyal medyadan tam olarak yararlanmasını engelleyen ana zorluklar arasındaydı. Öte yandan, bulgular aynı zamanda sosyal medyayı akademik amaçlarla kullanmanın yararlarını; kolay bilgi paylaşımı, işbirlikli öğrenme ve öğrencilerin dijital ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi.
Özet (Çeviri)
It is beyond any reasonable doubt that the introduction of social media, has impacted immensely on the lives of the university students. Realizing that most of today`s university students spend much of their time on various social media platforms, several universities (especially in the developed countries) have embraced social media in their education system. However, it must be pointed out that the same cannot be said in most developing countries such as my country, Zimbabwe because very little has been done by the universities in ensuring that students fully benefit from social media usage academically. Therefore, this research study explored how the university students at one of Zimbabwe`s universities, NUST make use of social media for their academic purposes. Essentially, the thesis outlined and discussed the benefits and challenges that the NUST students face in their social media usage for academic purposes as well as offered some recommendations aimed at addressing this matter. The target population for this research study was mainly the NUST students who were randomly selected regardless of their sex, age, social status or faculty. The methods used in the collection of data were questionnaire surveys and interviews (qualitative methods). A total of 285 NUST students participated in the questionnaire surveys and 7 educators were interviewed. The research findings showed that indeed the NUST students were aware of social media existence and usage for academic purposes. However, the current economic crisis in Zimbabwe and poor ICT infrastructure were among the main challenges that hindered the NUST students from fully benefiting from social media academically. On the other hand, the findings also established that there were benefits gained from using social media for academic purposes which included; easy sharing of information, collaborative learning and improvement of the students` digital and communication skills.