Çalışanların otantik liderlik algılarının inovatif işyeri davranışları üzerindeki etkisi
The effects of perceived authentic leadership of the employees on innovative behavior in the workplace
- Tez No: 610824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Rekabetin üst seviyede seyrettiği günümüz iş dünyasında, şirketlerin ayakta kalabilmeleri ve ilerleyebilmeleri için çalışanların inovatif işyeri davranışlarının artmasına ihtiyaç duydukları söylenebilir. Bu çalışmanın amacı, çalışanların otantik liderlik algılarının çalışanların inovatif işyeri davranışları üzerindeki etkisini araştırmaktır. İlgili yazın incelendiğinde bu ilişkiyi inceleyen ulusal bir çalışmaya rastlanmamıştır. Yazındaki bu boşluğu doldurmak çalışmanın özgün yanını temsil etmektedir. Bu çalışma evren olarak tüm beyaz yakalıları ele almıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul, Ankara ve İzmir'de bulunan 388 beyaz yakalı çalışan oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacı ile anket tekniğinden faydalanılmıştır. Elde edilen verilen SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler üstünde açımlayıcı faktör analizi, güvenirlik analizi, normallik analizi, korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma bulguları, yöneticinin algılanan otantik liderlik tarzının çalışanın inovatif işyeri davranışı üzerinde pozitif yönde anlamlı etkisi olduğunu göstermiştir. Hipoteze konu edilen bu etki, yapılan analizler ile desteklenmiştir. Araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgulara göre araştırmacılar ve uygulayıcılar için öneriler sunularak sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is stated that companies need to increase their innovative workplace behaviors in order to survive and make a progress in the commercial world where competition is at high level. The aim of this study is to investigate the effect of authentic leadership perception of employees' on the innovative workplace behaviors of employees. When the related literature was investigated, no study examining this relationship was found at national level. Filling this gap in literature represents the original aspect of this study. This study has addressed all white-collar employees. The sample of the study consists of 388 white-collar workers in Istanbul, Ankara and Izmir. In order to collect data, survey tecnique was used in this study. The acquired data were analyzed by using SPSS programme. Exploratory factor analysis, reliability analysis, normality analysis, correlation and regression analysis were applied to data. According to the findings of this study, it was determined that the perceived authentic leadership style of the manager had a positive impact on the employee's innovative workplace behaviors. The findings of analyses confirmed this hypothesis. According to the findings of the research, suggestions for researchers and practitioners were presented and the results were interpreted.